20 Dakikada Vertigo Tedavisi
MANEVRA KOLTUĞU İLE KRİSTAL OYNAMASINDA
Opr. Dr. Fuat GÜDER Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
asyakbb vertigo tedavisi
fuat guder vertigo tedavisi 1
asyakbb vertigo tedavisi

Formu Doldurun
Sizi Hemen Arayalım

Opr. Dr. Fuat GÜDER
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
Asya KBB 2005 yılından beri yaptığı çalışmalar ve hizmetleriyle her zaman kulak burun boğaz ve estetiğin öncü kurumlarının kurucusu olan Op Dr Fuat Güder tarafından kurulmuştur.
Hastalarımız ve hasta yakınlarının sağlıkları, memnuniyetleri ve güvenliği ön planda tutularak ferah, konforlu ve modern bakış açısı ile kurgulanan asya kbb her alanda sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyet göstermektedir.
Hasta odaklı hizmet anlayışımız ile hastalarımızın kulak burun boğaz ve yüz estetiğindeki tüm ihtiyaçlarını en etkin şekilde etik değerlere uygun olarak çözmekteyiz.
Yıllardır sürdürdüğümüz öncelikle hasta memnuniyetini sağlayan bakış açımızla teknolojinin her türlü imkanlarıyla hastalarımızı tedavi etmekteyiz. Tüm tedavi ve bakım süreçlerinde hastaların yaşadığı ve yaşayabileceği sıkıntıları en aza indirgemek ve yaşam koşullarının niteliğini yükseltebilmek için hasta odaklı hizmet anlayışı ile fark yaratmaktadır.
Hastalarımızın 24 saat kesintisiz yanındayız. Her zaman bize web sitemizden yada 24 saat açık telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.
asyakbb vertigo tedavisi
asya kbb lokasyon

Vertigo Nedir?

Birçok hasta ilk kez vertigo atağı geçirdiğinde haklı olarak panik halinde hayati bir hastalığı varmış düşüncesiyle öncelikle acil servise başvurur. Acil servislerde kan tetkikleri yapıldıktan sonra beyin mr veya bt çekilip belirgin bir sebep bulunmadığında hastanın şikayetlerini azaltacak serum tedavisi verilir. Hastalar şikayetleri kısmen gerilediğinde kesin tanı ve tedavi için kbb veya nöroloji doktorlarına yönlendirilirler.
Vertigo da net ve hızlı bir tedavi için vertigonun sebebinin hangi hastalık olduğunu kesin olarak bilmek gerekir. Bu hastalığın tanısı için öncelikle detaylı bir muayene ve hastanın şikayetlerini tam anlamak önemlidir. Hastalığın ne zaman başladığı, ataklarla gelip gelmediği , eşlik eden başka hastalıkların varlığı, pozisyonla değişip değişmediği gibi birçok faktör doktor tarafından iyice değerlendirilmesi gerekir.
Muayene sonrası vertigo laboratuvarında ayırıcı tanıyı netleştiren ileri tetkikler yapılır. Bu laboratuvardaki cihazlar ne kadar kapsamlı ise okadar kesin tanı konması kolaylaşır. İleri teknoloji gerektiren cihazlarla bu hastalığın santral denilen beyin kökenli olup olmadığı, hangi yarım daire kanalının etkilendiği, kristallerin oynayıp oynamadığı dengezsizlik varsa ne kadar olduğu detaylı bir şekilde ortaya konur.
En yaygın olarak görülen vertigo sebebi olan kristal oynaması ise manevra koltuğunda 20 dakikalık bir işlem ile tedavi yapılır. Bu hastalıkta manevra yapıldıktan sonra hastaya ilave bir ilaçta verilmez. Diğer vertigo sebeplerine göre de medikal tedaviler veya egzersizler ile tedaviler planlanır.

444 74 20

asyakbb vertigo tedavisi

Formu Doldurun
Sizi Hemen Arayalım

Vertigonun Nedenleri

asyakbb vertigo tedavisi
vertigo tedavisi 02

VERTİGO TANISI NASIL KONUR

1 - İlk Muayene İşlemi

Baş dönmesi şikayeti ile hastaneye başvuran kişilerin öyküsü dinlenir. Ayrıca muayene yapılır ve bu şekilde vertigonun tipi, şiddeti ve özellikleri anlaşılır. Klinik muayene yapıldıktan sonra modern cihazlar kullanılarak istemsiz göz hareketleri incelenir. Böylelikle tedavi için gerekli olan en doğru tedavi yöntemi belirlenir.

2 - Test Aşamaları

ASYA KBB olarak Vertigo hastalığının kesin çözümünde uygulamış olduğumuz Türkiye’de tek olan son teknoloji cihazlar ile hastada test aşamaları uygulanmaktadır.

Manevra Koltuğu
VNG (Videonistagmografi)
Dinamik Postürografi
Video Head Impulse Test
Odyometri Testi

444 74 20

vertigo tedavisi 05
vertigo tedavisi 04
vertigo tedavi 01

VNG (Videonistagmografi)

VNG testi baş dönmenizin sebebini anlamak için kullanılan en temel testtir. VNG testinde baş dönmenizin sebebi periferik ( iç kulaktan kaynaklı ) ya da santral ( nörolojik bağlantılar) kökenli olup olmadığına bakılır. Bu testle birlikte hastalığınızı tanılamak ve tedavi etmek için ilk adımı atmış oluruz. VNG testinde gözünüze yerleştirilen bir gözlük yardımıyla göz hareketlerinizin takibi yapılır. Ve bu hareketler grafik ve video şeklinde kaydedilip incelenir. Bu kayıtlarda baş dönmesi sırasında ortaya çıkan nistagmus dediğimiz istemsiz göz hareketleri aranır. Göz hareketlerinizin özelliğine göre baş dönmesi yapan hastalığınızla ilgili ipucu yakalanır.

Dinamik Postürografi

Bilgisayarlı postürografi testikişinin vestibüler, visüel vesomatosensor sisteminin koordinasyonunu ve bunun neticesinde dengesini testetmeyi amaçlayan bir testtir. Postürografi farklı durumlarda dengenin ayakta durmafonksiyonunu değerlendiren kantitatif bir denge testidir. Test cihazı hastanın ayakta durduğu hareketli bir platformu ve bu platformu çevreleyen hareketli bir kabini içerir. Hasta platform üzerinde gözü açık yada kapalı olarak dururken platformu ve/veya kabinide hareket ettirerek salınım yapması sağlanır ve bu şekilde çeşitli durumlarda hastanın dengesini sağlayıp sağlayamadığı test edilir.

Video Head Impulse Test

Test sırasında hastanın karşısına göz hareketlerinin kaydını yapan bir kamera yerleştirilir. Sonra hastadan sabit bir hedefe bakması istenir. Hasta gözlerini hedefe sabitlemişken testi yapan kişi hastanın başını hızlı bir şekilde test yapılan planda 20-30 derece döndürür. Bu sırada göz hareketlerinin kaydı yapılır ve bu hareketler bilgisayar ortamında analiz edilir. VHIT ile her yarım daire kanalını ayrı ayrı test etmek mümkündür. Test sonucunda değerlendirilen yarım daire kanalının fonksiyonu hakkında bilgi elde edilir. VHIT testi kliniğimizde uygulanmaktadır.

Odyometri Testi

Bu testler sayesinde kulaktaki işitme kaybı ve bu kaybın derecesi ölçülebilir. Ses yalıtımlı bir odada gerçekleştirilen test sırasında kişiye dışarıyla bağlantıyı olabildiğince kesen bir kulaklık takılır. Farklı frekans aralıklarında sesler verilerek kişinin tepkileri, kemik ve hava iletimi ile birlikte değerlendirilir. Kişiye herhangibir ses duyduğunda elinde bulunan kumandadaki butona basması söylenir. Duyduğu ses; az şiddetli, çok şiddetli, ince veya da kalın olabilir.
asyakbb vertigo tedavisi

KRİSTAL OYNAMASINDA 20 DAKİKADA VERTİGO TEDAVİSİ!

vertigo tedavisi 1

MANEVRA KOLTUĞU

Halk dilinde kristal kayması ya da oynaması olarak bilinen “Pozisyonel Vertigo” tanı ve tedavisi için sedyede uygulanan geleneksel manevraların aksine özel bir koltuk kullanıyoruz. Bu koltuk 360 derece öne-arkaya ve sağa-sola hareket etme yeteneğine sahiptir. Manevra koltuğu sayesinde baş dönmesi yaşadığınız pozisyonları tespit ederek kusursuz bir şekilde tedavi manevraları uygulayabiliyoruz.
asyakbb vertigo tedavisi
vertigo tedavisi 3
vertigo tedavisi 2

NEDEN MANEVRA KOLTUĞU?

Geleneksel manevralarda iyileşemeyen hastaların manevra koltuğunda yapılan manevralarla iyileşme oranı daha yüksektir. Bel veya boyun fıtığı olan hastalarda manevraların daha sağlıklı, konforlu, doğru ve etkili olarak uygulanmasını sağlar. Hareket kısıtlılığı olan yaşlı ve engelli bireylerde manevralar kolaylıkla uygulanabilir. Bu uygulama, çoklu kanal tutulumu olan yani birden fazla kanalda kristalleri oynayan hastaları saptama ve tedavi etmede geleneksel manevralara göre daha başarılıdır.

444 74 20

asyakbb vertigo tedavisi

Formu Doldurun
Sizi Hemen Arayalım

VERTİGO TEDAVİSİNDE HER HASTALIĞA UYGUN TEDAVİ YÖNTEMİ

vertigo tedavisi 03

BPPV (Kristal oynaması)

Bu hastalık adından da anlaşılacağı üzere başın hareketleri ile birlikte ani ortaya çıkan şiddetli baş dönmesi ile karakterizedir. Hastalar genellikle eğilip kalktıklarında ya da yatakta sağdan sola, soldan sağa döndüklerinde birden başlayan ve yaklaşık 30-40 saniye kadar süren çok şiddetli baş dönmesinden yakınırlar. İlk ortaya çıktığında hasta için çok korkutucudur. Hastalar kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini düşünürler.
Kristal oynaması tanısı koyarken 360 derece dönebilen özel bir koltuk ile kişinin baş dönmesi hissettiği pozisyonlar ve etkilenen semisirküler kanallar tespit edilir. Kişinin göz hareketleri özel kameralı gözlüklerle kaydedilir.
Etkilenen kanala göre kliniğimizde bulunan Manevra koltuğu sayesinde farklı manevralar uygulanarak kristallerin 20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tekrar yerleştirmesi ve hastalığın kesin çözüm ile tedavi edilmesi gerçekleştirilir.
asyakbb vertigo tedavisi

MENİERE HASTALIĞI

Meniere hastalığı 20 dakika ile 24 saat arasında değişebilen baş dönmesi, mide bulantısı, kulakta dolgunluk hissi ve çınlama ile karakterizedir. Meniere tanısının konulması için öncelikle işitme testi olmak üzere VNG, VHİT gibi iç kulağın değerlendirildiği testler uygulanmalıdır. Meniere tedavisinde öncelik atakların şiddetini ve sıklığını azaltmaktır. Bunun için öncelikle hastalarımıza medikal tedavi uygulanır ve takibe başlanır. Medikal tedavinin yetersiz olduğu durumlarda hastanın odyovestibüler değerlendirmesine bakılarak intratimpanik enjeksiyon uygulanabilir. Çok nadir olarak bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda vestibüler nörektomi, endolenfatik kese cerrahisi, labirentektomi gibi cerrahi tedaviler de uygulanabilir.

VESTİBÜLER NÖRİT

Vestibüler nörit yaşayan hastalarda ani başlangıçlı günler süren mide bulantısı ve kusmanın eşlik ettiği baş dönmesi şikayeti görülür. Vestibüler nörit geçirilen kişilerde atak öncesi üst solunum yolu rahatsızlıkları görülebilir. Vstibüler nörit tanısı için VNG, VHİT gibi detaylı baş dönmesi testlerinin yapılması gereklidir.Özellikle VHİT testi bu hastalığın tanısı için olmazsa olmazdır. Tedavisinde öncelikle semptomatik medikal tedavi ile kişinin şikayetleri giderilir. Medikal tedavi sonrası yürürken baş dönmesi ve dengesizlik şikayetlerinin tamamen geçmemesi durumunda denge sisteminin geliştirilmesi amacıyla vestibüler rehabilitasyon tedavisi uygulanır.

444 74 20

LABİRENTİTLER

İç kulağın enfeksiyonu ile ortaya çıkan klinik tablodur.
Tedavi vestibüler nörinitte olduğu gibidir. Hastaların genellikle hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir. Tedavide baş dönmesi ve mide bulantısını engellemek için antivertijinöz tedavi ve antiemetik tedavi uygulanır. İşitme kaybına yönelik kortizon tedavisi uygulanabilmektedir.

PERİLENF FİSTÜLÜ

İç kulak sıvısı perilenfin iç kulak dışına kaçmasıdır. Tedavide ilaç kullanımının yanı sıra kaçak bölgesini tamir etmek için cerrahi müdahalede bulunmak gerekebilir.

VESTİBÜLER MİGREN

Vertigo ve dengesizlik şikayeti migrenli hastaların %70 inde görülmektedir. Baş dönmesi şikayetine ek olarak ışığa, sese karşı hassasiyet de görülebilir. Vestibüler migren tedavisinde medikal tedavi ile atakların şiddeti ve sıklığı azaltılabilr. Ataklar arasında görülebilen dengesizlik şikayeti kalıcı hale gelirse Vestibüler Rehabilitasyon ile tedavisi sağlanır.

VESTİBÜLER HİPOFONKSİYON

İç kulaktaki semisirküler kanalların bir ya da birkaç tanesinin fonksiyonun azalması ya da tamanen kaybolması sonrası oluşan baş dönmesi ve denge kaybıdır. Eğer tedavi edilmezse seneler boyu bu şikayetler gittikçe artabilir. Tedavisinde vestibüler rehabilitasyon uygulanır. Vestibüler rehabilitasyon sayesinde denge sistemi tekrar çalıştırılır.
asyakbb vertigo tedavisi
vertigo tedavisi 5

DENGE KAYBINDA TEDAVİ YÖNTEMİ

VESTİBÜLER REHABİLİTASYON

Vestibüler Rehabiltasyon, hastaların şikâyetlerine özel olarak tasarlanmış bir tedavi programıdır. İlk aşamada vücudun denge kaybını telafi etme yeteneğini destekleyen bir program düzenlenir. Bu tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığına karar verilirken şikâyetlerinize ve “Dinamik Postürografi” sonucunuza bakılır. Vestibüler Rehabilitasyon tedavisinde Postürografi Cihazı aracılığıyla iki ve üç boyutlu görsel similasyonlar ve çeşitli yürüme ve denge egzersizleriyle denge sisteminin eksik olan yönleri tekrar çalıştırılır. Denge kaybınızın miktarına göre değişmekle birlikte, ortalama iki hafta veya bir ay içerisinde denge probleminizden tamamen ve kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

444 74 20

asyakbb vertigo tedavisi

Formu Doldurun
Sizi Hemen Arayalım

BURADAYIZ

asyakbb vertigo tedavisi

444 74 20

asyakbb.com

Op. Dr. Fuat Güder

fuat-guder-vertigo-tedavisi.png

20 Dakikada Vertigo Tedavisi Hakkında Bilgi Almak için Formu Doldurun,
Detayları Anlatmak için Sizi Arayalım.