Meniere hastalığı ortaya çıkış nedeni kesin olarak bilinmeyen hastalıklar arasında yer alır. Hasta öyküsünde iç kulak hasarının olması çeşitli komplikasyonlar ile desteklenerek meniere hastalığı için ortaya çıkış nedeni olabilir.

Meniere Hastalığı Nedir?

Tinnitus ile tek taraflı işitme kayıplarının meydana gelmesi halinde ortaya çıkan vertigo atakları meniere hastalığında görülür. Meniere hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken hususlar şöyledir:

Meniere Hastalığı Neden Olur?

Meniere hastalığını tetikleyen unsurlar kesin olarak bilinemez. Bu noktada bilim insanları tüp yapıların içinde yer alan sıvı seviyesindeki değişimler sonrası meydana geldiği görülür. Vücudun bağışıklık sisteminin kendi doku ve hücrelerine karşı antikor oluşturularak otoimmün hastalıklar, alerjiler ve genetik problemler bu hastalığın tetikleyicisi olarak görülebilir. Bunların yanı sıra diğer meniere hastalığı nedenleri ise şöyledir:

Meniere Hastalığı Belirtileri Nelerdir? 

Meniere hastalığı çeşitli bulgu ve belirtilere bağlı olarak gelişim gösterebilir. Sıklıkla vertigonun bu hastalığı tetiklediği bilinse de meniere hastalığı belirtileri şöyledir:

Vertigo;

İşitme Kaybı;

Tinnitus;

Kulakta Doluluk Hissi;

Denge Kaybı;

Tüm bunlara ek olarak bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme, yorgunluk, gibi çeşitli pek çok tetikleyici meniere hastalığının belirtileri arasında yer alır. Beklenmedik anlarda ortaya çıkan ataklar 10 ile 20 dakika arasında devam edebilir. Sıklıkla ya da kesintisiz olarak devam eden ataklar depresyon ve anksiyeteyi beraberinde getirebilir.

Meniere Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Kişilere meniere teşhisi konması noktasında belirli bulguların tespiti gerekir. Hasta gözlem altında tutularak bulguların teyidi ile meniere tanısı konabilir. Bu noktada meniere hastalığı tanı yöntemleri şöyledir:

Odyometrik Testi Nasıl Yapılır?

Maniere hastalığının teşhis aşamasında kişinin rahatsızlığından emin olunması noktasında çeşitli test ve tetkikler yapılır. Bu noktada yapılması tercih edilen odyometrik testi ile ilgili bilinmesi gerekenler şöyledir:

Meniere Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meniere hastalığı tedavi yöntemleri arasında kesin bir çözüm yer almamaktadır. Tedavi yöntemleri kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilir. Hastalığın ortaya çıkışı net bir bulguya dayandırılmadığı için kesin tedavi de somutlaştırılamaz. Meniere hastalığı tedavi yöntemleri ile ilgili bilinmesi gereken yöntemler şöyledir:

Meniere Hastalığında İlaç Tedavi Nasıl Yapılır?

Meniere hastalığı cerrahi müdahaleden ziyade ilaç tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bu noktada meniere hastalığında ilaç tedavi yöntemleri şöyledir:

Meniere Hastalığının Etkilerinin Azaltılması Noktasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Meniere hastalığının belirtileri çoğu zaman kişinin dayanamayacağı şiddette olabilir. Bu noktada meniere hastalığının etkilerini azaltma noktasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir