Baş dönmesi ve halsizliğin nedenlerini bir sebebe bağlamak asla doğru bir karar değildir. Vücut yapısının kedisini korumak ve denge sağlamak üzere birden çok mekanizması varken hiçbirinin etki edemediği bir sonucun ortaya çıkması da birden fazla etkenle mümkün olacaktır.  Bu etkenlerin vahameti ise yaşanan baş dönmesi ve halsizliğin ne sıklıkta ve şiddette yaşandığına bağlı olarak değişecektir.

Baş Dönmesi ve Halsizlik Nasıl Oluşur?

Baş dönmesi ve halsizliğin oluşumu farkı sebeplerden ya da birbiri dolayısıyla olabilir. Neredeyse bitkiler hariç bütün canlıların dengelerini ve hareketlerini sağlayan birbiriyle yakından bağlantılı sistemleri vardır. Bu bağlantılardan bir ya da birkaçı olması gerektiğinden farklı çalıştığında düzen ve ahenk bozulur. Yaşanan bozulma da dengenin sağlanamamasına, vücudun bu denge problemiyle savaşması ise yorgunluğa halsizliğe neden olacaktır.

Dengeyi Sağlayan Mekanizmalar Nelerdir?

Denge sağlayıcıları, konu üzerinde etkinlik bakımından eşit değildir. Örneğin kanın yapısındaki bozulma da dolayı yollardan baş dönmesine sebebiyet verir ancak kulak odaklı bir denge problemiyle oranda değil. Etki mekanizmaları her ne kadar farklı olsa da bir taşın eksikliği bütün yapıyı etkisiz ya da elverişsiz hale getirebiliyor. İnsan vücudundaki dengeyi sağlayan mekanizmalardan bazıları şunlardır:

Baş Dönmesi Sebepler Nelerdir?

Baş dönmesi vücut ve beyin ara sıra yaşanan iletim bozuklukları dolayısıyla oluşur. Yaşanan iletim problemi ise ilgili sistemlerdeki hasar ya da bozukluklarla alakalıdır. Bu sistemsel bozukluklar ise günlük hayattan kaynaklanan basit ya da dikkat edilmesi gereken nedenlerden kaynaklanabilir. Her baş dönmesi tabii ki çok büyük bir problemden kaynaklanmaz. Baş dönmesi ve halsizlik ise bu bozukluklarda genelde birlikte gelişen sonuçlardır.

Denge kaybı ya da baş dönmesi durumunda ilk akla gelen sebepler şunlardır:

Baş Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesinden mustarip hastalar yaşadıkları hisleri farklı şekillerde yorumlayabiliyor. Bu belirtileri doğru tanımlamak teşhis konulmasında oldukça önemli bir yere sahip. Baş dönmesi ve halsizlik birlikte mi yaşanıyor, şiddeti, süresi, denge bozulmasına neden oluyor mu, aynı anda sıcaklama, üşüme ya da mide bulantısı hissediliyor mu gibi soruların cevapları belirtileri tanımlamak adına yol gösterici olacaktır. Hastalar bu konuda daha çok aşağıdaki belirtilerle doktora başvuruyorlar:

Baş Dönmesi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Baş dönmesi birçok hastalığın belirti listesinde görülebiliyor. Ağır ve hafif rahatsızlıkların bulunduğu bu listede ortak nokta baş dönmesi olduğundan en kötüsünü ya da en iyisini seçmek hem doğru değildir hem de teşhis süresini uzatabilir. Hastalık belirtileri yorumlanırken aynı süreçte izlenen tablo verileri bütünsel olarak değerlendirilmelidir.

Bir belirtinin kaynağına karar verebilmek için öncelikle yan belirtilerle uyumlu olması, sonrasında bir profesyonel tarafından tetkiklerle belirlenmesi gerekir.  Baş dönmesine neden olabilecek hastalıklardan bazıları şunlardır:

Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik herkesçe farklı yorumlanan ve tanımlanan bir rahatsızlık hissidir. Birden fazla sebebi olan bu duygunun tarif edildiği kelimeler, halsizlik nedenini anlamak veya teşhis koymak adına önemlidir. En sık karşılaşılan ifade şekilleri aşağıdadır:

Halsizliğin nedenleri kendi aralarında psikolojik ve fiziksel nedenler olarak ikiye ayrılabilir. Zihin ve bedenin tartışılmaz bütünlüğü, ruhsal olumsuzlukların vücutta somut belirtilerinin olmasına yol açabiliyor. Fizikseller ise birçok hastalık, vücut sıvılarındaki dengesizlikler gibi tahlil edilip sonuç alınabilen sebeplerden kaynaklanır. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

Baş Dönmesi ve Halsizlik Hangi Hastalıkta Birlikte Olur?

Baş dönmesi ve halsizlik bazı durumlarda birlikte görülebiliyor. Bir hastalıkla karakterize olan birden fazla belirtinin birlikte yaşanması ciddiye alınması gereken uyarıcı erken belirteler arasındadır. Baş dönmesi ve halsizlik belirtilerinin aynı anda yaşanabileceği tıbbi durumlar şunlardır:

Baş Dönmesi ve Halsizlik İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Baş dönmesi ve halsizliğin nedenlerinin çok geniş bir yelpazeye sahip olması dolayısıyla tek bir uzmanlık alanı belirtmek doğru olmayacaktır. Bu belirtilere paralel olarak başka bir rahatsızlık duyulmuyorsa kapsamı bir hayli geniş olan dahiliye (iç hastalıkları) bölümüne başvurulabilir.

Baş ağrısı, baş bölgesinde basınç ya da kafa travması sonrası yaşanan baş dönmelerinde nöroloji, kulak ağrısı, kulakta akıntı, işitme kaybı gibi durumlarda kulak burun boğaz, kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı rahatsızlıklar eşlik ediyorsa kardiyoloji bölümüne başvurulabilir.

Baş Dönmesi ve Halsizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Baş dönmesi ve halsizliğin giderilmesi için öncelikle teşhis konulması gerekir. Sağlık kurumlarına bu şikayetlerle başvurulduğunda uzman hekim tarafından değerlendirilip tahmin edilen kaynak rahatsızlığın tespiti için bazı tetkikler yapılır. Tetkik sonuçlarına göre saptanan rahatsızlığın giderilmesi için tedavi başlanır. Baş dönmesi ve halsizlik durumlarında yapılabilen tetkikler aşağıdadır:

Uzman hekimin teşhis ettiği rahatsızlığa bağlı olarak ilaçlı, cerrahi ya da psikolojik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Birden fazla uzmanlık alanı gerektiren durumlarda ilgili hekim tarafından konsültasyon talep edilerek diğer hekimlerden yardım alınacaktır.

Baş Dönmesi ve Halsizlik İçin Evde Neler Yapılabilir?

Baş dönmesi ve halsizlik şikâyeti her yaşandığında doktora başvurmak gereksiz ve yorucu olacaktır. Bilinen bir rahatsızlık yoksa ve hissedilen etki çok büyük değilse ev imkanları dahilinde iyileştirme çalışmaları yapılabilir. Bu tedavi yöntemleri davranışsal ya da bitkisel olabiliyor.

Karşılaşılan her sorunda olması gerektiği gibi öncelikle sakinliğin korunması ve yaşanılan hissin takip edilip tanınması gerekir. Baş dönmesi ve halsizlik yaşandığında olası bir denge kaybına karşı önlem alınmalı, beden desteklenmelidir. Bu durumu ortaya çıkarabilecek kan bağışı, ağır egzersizler, alkol tüketimi, dans gibi herhangi bir eylem sürdürülüyorsa durdurulmalı. Sorun ortadan kalkıncaya ya da rahatlama oluncaya kadar sabit kalmak doğru bir karar olacaktır. Baş dönmesi ve halsizlik için denenebilecek yöntemler şunlardır:

Bitkisel yöntemler denenirken alerji gelişmesi ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır. Şikâyetin artması ya da tekrarlaması durumunda sağlık kurumuna başvurulmalı. Uzman hekim reçete ve tavsiye etmediği sürece tavsiye, tahmin ya da inisiyatif üzerine tıbbı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Reçeteli ilaçlar ise uygun görülen doz ve sıklıkta tüketilmelidir.

4 Responses

  1. Arkadasımın bas donmesı var doktor kırıstalleeın yanlarında ıltahsp bar dedı kortızonlu ılaclar verdı bıray oldu gecmedı napabılırız nereye basvurucaz kotumu durumu cok uzuluyorum cvp berırsenız tskler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir