Konka (Burun Eti Büyümesi) Tedavisi

asyakbb vertigo tedavisi

Formu Doldurun
Sizi Hemen Arayalım

cropped fuat guder vertigo tedavisi
fuat guder imza vertigo tedavisi

15 Dakikada Burun Eti Tedavisi

Rahat bir Nefes için Konka Tedavisi

Konka burun eti hipertrofisi, burun sağlığı üzerinde ciddi etkilere neden olabilen bir durumdur. Belirtileri olan bireyler, uzman bir doktordan yardım almalı ve uygun tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmelidir. Bu sayede, konka burun eti büyümesiyle ilgili sorunlar etkili bir şekilde yönetilebilir ve hastaların yaşam kalitesi artırılabilir.

Konka büyümesi karşısında mutlaka önlem alınmalı ve ilerlemenin önüne geçilmelidir. Burun içerisindeki burun etinin büyümeye başlaması farklı problemlere zemin hazırlayabilir. Dolayısı ile farklı problemler ile karşılaşmamak ve olası sağlık sorunlarından uzak ulaşabilmek adına bu problemin tedavi edilmesi gerekir. Tedavi işlemleri esnasında uzman kliniğimizde yer alan doktorlarımız ile profesyonel hizmet sağlıyoruz.

Hastalarımızın ve danışmanlarımızın sağlığını önemsiyor ve bu sebep ile de konka hipertrofisi karşısında tedavi seçenekleri sunuyoruz. Farklı sebeplerden dolayı karşılaşılabilecek olan burun eti büyümesi problemi birçok kişi de ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunun hangi unsurdan dolayı yaşandığını araştırıyor ve ardından hastalarımız için en uygun tedavi metotlarını uyguluyoruz.

Konka (Burun Eti) Nedir?

Konka nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Konka, burun içinde yer alan üç farklı kemiğe verilmiş olan isimdir. Bu üç farklı kemik konka ismi ile anılır ve her birinin boyutu farklıdır. Konka ya da diğer adı ile burun eti, hasar gördüğünde ya da farklı bir sağlık sorunu ortaya çıktığında büyüyebilir. Bu durum ise hem solunum problemlerine hem de diğer sağlık sorunlarına neden olur. Konka büyüyebileceği gibi şişme eğilimi de gösterebilmektedir.

Bu noktada hastalarımızın şikayetlerini incelemek ile kalmıyor gerekli görüntü, tahlil ve tetkik çalışmalarını gerçekleştirerek kapsamlı bir araştırma yapıyoruz. Bu araştırma sonucunda ise konkada sorun oluşmasına neden olan faktörleri ortaya çıkararak profesyonel tedavi adımlarını belirliyoruz. Konka aynı zamanda burun eti ve konka hipertrofisi gibi isimler ile de bilinmektedir.

Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) Neden Olur?

Konka (burun et) büyümesinin nedenleri arasında farklı faktörler vardır. Bu faktörler ortaya çıktığı takdirde kişiler nefes almakta güçlük çekmeye, ağızları açık uyumaya, uyurken salya akıtmaya daha fazla eğilimli olurlar. Konka hipertrofisi yaşayanların karşılaştığı belirtiler tek başına tanı için yeterli değildir. Bu sebep ile profesyonel kliniğimizde uzman doktorlar eşliğinde tanı konulması gerekir.

Konka (burun eti) büyümesi problemi olan kişilerde bu sorunun ortaya çıkma nedenleri şunlardır:

·         Alerjik reaksiyon gösterme sonucu yaşanabilir.

·         Deviasyon problemi olanlarda görülebilir.

·         Kıkırdak eğriliği olanlar burun eti büyümesi yaşayabilir.

·         Kemik eğrili olanlar burun eti büyümesi yaşayabilir.

·         Saman nezlesi gibi faktörlerden dolayı olabilir.

·         Genetik faktörlerden dolayı burun eti büyümesi ile karşılaşılabilir.

·         Çevrede oluşan irritanlar nedeni ile oluşabilir.

·         Sık sigara dumanına maruz kalmak konka hipertrofisini destekleyebilir.

·         Sinüzit hastalığı olanlar ve özellikle kronik sinüzit hastalığı bulunanlar burun eti büyümesi yaşayabilir.

·         Vücutta meydana gelen ya da doğumla birlikte ortaya çıkan anatomik bozukluklar sonucunda burun eti büyümesi görülebilir.

 

Konka Burun Eti Büyümesi Nedir?

Burun tıkanıklığı, sık sinüzit atakları ve nefes almakta zorlanma gibi sorunlar mı yaşıyorsunuz? Belki de bu sorunların arkasında yatan sebep, konka burun eti büyümesi yani konka hiperplazisi olabilir.

Belirtiler ve Tanı: Konka hiperplazisi belirtileri arasında sürekli burun tıkanıklığı, baş ağrıları, sık tekrarlayan sinüzit atakları ve uyku düzeninde bozulma yer alabilir. Bir kulak-burun-boğaz uzmanı tarafından yapılan bir muayene ve gerekli görülmesi halinde görüntüleme testleri, konka büyümesini teşhis etmek için kullanılır.

Özgür Nefes Almanın Yolu: Konka Hiperplazisi ile Başa Çıkma

Konka Hiperplazisi Nedir? Konka, burun içindeki küçük, et benzeri dokulardır. Ancak bazen, çeşitli nedenlerle, bu dokular abartılı bir şekilde büyüyebilir. İşte bu duruma konka hiperplazisi denir. Peki, bu büyüme neden olur? Nasıl anlaşılır?

Tedavi Seçenekleri: Konka hiperplazisi tedavi edilebilir! İlk adım genellikle ilaç tedavisi ve burun spreyleridir. Alerji kaynaklı ise alerji tedavisi de bir seçenek olabilir. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bu aşamada, sizin için en uygun tedavi planını belirlemek için bir uzmanın rehberliği önemlidir.

Burun Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Burun eti büyümesinin belirtileri neredeyse herkeste benzer şekilde olmaktadır. Burun eti büyümesi yaşayan kişiler bu sorun ile yüzleştikleri takdirde tedavi olmalıdır. Tedavi olmak hem daha sağlıklı yaşanmasını sağlarken hem de olası diğer problemlerin önüne geçilmesini kolaylaştırır. Burun eti büyümesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Burun tıkanıklığı yaşanır.
 • Yatay (yatar) pozisyondayken kişilerin nefes alması zorlaşır ve burunlarının tıkandığını daha çok hissederler.
 • Burunda kan birikir.
 • Ayağa kalkıldığı zaman kan miktarının azalması ya da daha iyi nefes alma, tıkanıklığın azalması gibi etkiler ile karşılaşılır.
 • Alt konka şişliği ile karşılaşılır.
 • Burun eti büyümesi olan kişiler nefes almakta güçlük çekmeye başlarlar.
 • Uyurken ağzı kapatmak zorlaşır ve kişiler burundan nefes alamadıkları için ağızları açık şekilde uyurlar.

Bu belirtiler konka büyümesinin en önemli belirtileridir.

Burun İçinde Hangi Bölümler ve Konkalar Yer Alır?

Burun içindeki konkalar arasında birden çok seçenek vardır. Burun konkaları öncelikli olarak alt konka, orta konka ve üst konka olmak üzere üç gruba ayrılır. Burun içinde yer alan konka dışındaki diğer bölümler ise şunlardır:

 • Frontal sinüs
 • Sfenoid sinüs
 • Burun arkası
 • Üst konka
 • Alt konka
 • Orta konka

Bu bölümler burnun içinde yer alan bölümlerdir. Üç farklı konka ise büyük ve normal olmak üzere de iki gruba ayrılabilir. Üst konkanın boyutu orta konka ve alt konkaya göre daha küçüktür. Konka hipertrofisi olan kişilerin konka bölgelerinde şişlik meydana gelir ve bu durum sonucunda problemler artmaya başlar.

Burun Eti Büyümesi Kimde Yaşanır?

Burun eti büyümesi problemi olanlar çoğunlukla alerjen reaksiyon gösteren kişilerdir. Aynı şekilde sinüzit hastalığı olanlarda da burun eti büyümesi ile karşılaşılabilir. Ancak tek kural alerji ya da sinüzit değildir. Hem alerjisi hem de sinüziti olmayan kişilerde de burun eti büyümesi ile karşılaşılabilir.

Deviasyon sorunu olan kişilerde alerji ve sinüzit nedeni ile burun eti büyümesi yaşayanlara göre daha çok bu sorun görülmektedir. Deviasyon sorunu yaşanması, burunda farklı sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sebep ile de burun eti büyümesi yaşayan kişiler genellikle burunlarında bir kırılma, kemik değişimi, kemik eğriliği ya da kıkırdak eğriliği olan kişilerdir. Bunların yanı sıra uyku temelli sorunlar ve diğer burun içi sorunlar da burun eti büyümesini destekleyebilmektedir.

Burun Eti Büyümesinin Tanısı Nasıl Konulur?

Burun eti büyümesi için tanı konulması gerekir. Bu tanının konulabilmesi için ise tam teşekküllü kliniğimizde ön tetkikler yapılması ve muayene aşamasının gerçekleşmesi önemlidir. Hastalar muayene edilmeden ve tetkikler incelenmeden doğrudan tedavi konulması doğru bulunmamaktadır.

Etik yaklaşımları benimseyen kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz her çalışma önemli verilere dayanmaktadır. Varsayımsal yaklaşımlar yerine doğrudan tedaviye ve bilime güvenen uzman hekim kadromuz ile burun eti büyümesinin tedavisinde etkin rol üstleniyoruz.

Burun Eti Büyümesinin Tedavisi Var Mı?

Burun eti büyümesinin tedavisi bulunmaktadır. Burun eti büyümesi sorunu olan kişilerin mutlaka profesyonel görüş alması ve en iyi tedavi seçeneğini değerlendirmesi gerekir. Tedavi uygulanmadığı müddetçe sorun büyümeye ve nihai olarak kronikleşmeye devam edecektir. Dolayısı ile burun eti büyümesi olan kişilerin tedavi için kliniğimizi ziyaret etmesini öneririz. Burun eti büyümesi problemine karşı geliştirilen birbirinden farklı tedavi metotları vardır.

Bu tedavi metotlarının her biri, burun eti büyümesine neden olan etkene ve hastanın mevcut sağlık durumuna göre belirlenir. Herkese aynı tedavi metodunun aynı şekilde uygulanması doğru sonucu vermeyebilmektedir. Bu sebep ile de konka hipertrofisi sorunu olan tüm hastalarımız için önce gerekli tetkikleri gerçekleştirmekte ve ardından onlar için en iyi tedavi seçeneğini belirlemekteyiz. Bu aşamada uzman kadromuz tecrübe ve profesyonel yaklaşımları ile sürece katkı sağlamaktadır.

Burun Eti Büyümesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Burun eti büyümesinin tedavi yöntemleri arasında birçok seçenek yer alır. Kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar da göstermiştir ki her hastamız için en uygun yöntemleri belirlemek son derece önemlidir.

 Hastaların sorunları aynı olmasına karşın temel nedenleri farklı olabilmektedir. Bu sebep ile tetikleyici unsura yönelerek en iyi ve kapsamlı tedavi metodunu tercih ediyoruz. Hastalarımızın her biri için özenle tetkik incelemeleri yapıyor ve mevcut durumları için özel tedavi seçenekleri belirliyoruz.

Burun etinin tedavi yöntemleri arasında şu seçenekler yer alır:

 • Ameliyat
 • İlaç Tedavisi
 • Alerji Tedavisi
 • Radyofrekans Tedavisi

Bu tedavi metotları tüm hastalarımız için uygulanabilir seçeneklerdir. Hastalığa sebep olan etkene bağlı olarak en iyi ve uygun tedavi yöntemini kullanmaktayız.

Burun Eti Büyümesi Tedavi Edilmez ise Ne Olur?

Burun eti büyümesinin tedavi edilmemesi halinde bu sorun kronik bir hale gelecektir. Dolayısı ile kişiler hem daha konforsuz bir yaşama maruz kalacaklar hem de uyku kaliteleri düşecektir. Özellikle uyku kalitesini önemli ölçüde etkileyen burun eti büyümesi, uyurken nefes alınmasını zorlaştırmaktadır. Burundan nefes alıp vermek zorlaştığı için kişiler ağızları açık uyumakta bu ise diş, ağız ve çene sağlığını tehlikeye atabilecek farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Dolayısı ile burun eti büyümesi fark edildiğinde tedavi edilmez ya da tedavi reddedilir ise ilerleyen evrede kişilerin günlük yaşam konforu da düşecektir. Düzenli bir uyku yaşamı olmayanların zaman içinde farklı sağlık sorunları ile karşılaşmaları mümkündür. Bu sebepten dolayı kişiler kendilerini koruma altına almalı ve eğer burun eti büyümesi rahatsızlığı mevcut ise mutlaka tedavi olmayı istemelidirler. Aksi takdirde sağlık sorunlarının gün geçtikçe artması ile karşılaşılabilir.

Burun Eti Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Konka (burun eti) büyümesinin zararları arasında birçok faktör vardır. Burun eti tedavisi tedavi edilmediği müddetçe burun eti büyümesinin neden olduğu zararlar artacaktır. Bu artış ise vücudun daha çok zarar görmesi anlamına gelecektir. Burun eti büyümesinin zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sinüzit etkilerinin artması.
 • Enfeksiyon oluşumu.
 • Kronik yorgunluk yaşanması.
 • Uykusuzluk problemlerinin artması ve uyku sorunlarından dolayı uyku kalitesinin düşmesi.
 • Horlama.
 • Nefes alıp verirken zorlanmaya başlanılması.
 • Uyurken solunum zorluğu yaşanması.
 • Uyurken ağızdan nefes almaya başlanması ve bunun ağız kuruluğu, ağız kokusu, diş hastalıkları ve ağız içi enfeksiyonlara neden olması.
 • Burun tıkanıklığının kronik hale gelmesi

En sık karşılaşılan burun eti büyümesinin zararları arasındadır. Tek bir sorun, birden çok probleme neden olmakta ve hastalıkların gün geçtikçe artmasına zemin hazırlamaktadır.

Burun Eti Büyümesinin Yan Etkisi Var Mı?

Burun eti büyümesinin yan etkileri bulunmakta olup tedavi edilmediği müddetçe bu etkiler artmaya devam edecektir. Burun eti büyümesi yaşayan kişilerde ortaya çıkan yan etkiler vardır. Dolayısı ile bu sorundan şüphelenen ya da burun – nefes konforu bozulan kişilerin mutlaka kliniğimizde önce muayene olması ve ardından tedavi seçeneklerini değerlendirmesi önerilir. Uzmanlarımız eşliğinde yürütülen burun eti tedavisi ile etkiler ortadan kaldırılmakta ve sorun tamamen iyileştirilmektedir.

Burun Eti Büyümesi Baş Ağrısına ve Göz Yorgunluğuna Sebep Olur Mu?

Burun eti büyümesinin baş ağrısı yapması sık karşılaşılan bir yan etkidir. Burun eti büyümesi problemi olan kişiler bu sorunu tedavi ettirmedikleri müddetçe baş ağrısı yaşamaya devam edecektir. Konka hipertrofisi problemi olan kişiler tam olarak nefes alamamakta, aldıkları oksijenden de tam etki görememektedir. Bu sebep ile nefes darlığı ve solunum problemleri yaşamaya başlarlar. Tüm bu sorunlar ise nihai olarak baş ağrısına neden olmaktadır.

Baş ağrısının yanı sıra ağrının özellikle baş bölgesinde yayılması ile göz yorgunluğu da meydana gelmektedir. Tek bir problem olarak başlayan burun eti büyümesi tedavi ettirilmediği müddetçe tüm vücudu ve özellikle baş bölgesini önemli ölçüde etkileyecektir. Bu etki sonucunda kronik baş ağrısı, göz yorgunluğu, gözlerde sulanma ya da kuruluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Burun Eti Büyümesi Tedavisi Kaç Günde İyileşir?

Burun eti tedavisinin iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Burun eti büyümesi problemi yaşayan kişilerin iyileşme süreci farklı olabilmektedir. Kullanılan tedavi yöntemine bağlı olarak iyileşme süresini uzunluğu ve derinliği değişir. Dolayısıyla ile tek bir yöntemden ya da iyileşme süresinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Örneğin ilaç tedavisi uygulayan kişiler ilaçları bitene kadar iyileşme belirtisi göstermeyebilir.

Cerrahi müdahale yapılmış ve ameliyat gibi yöntemler tercih edilmiş ise buradaki süreç 3 gün ila 15 gün arasında değişecektir. Kişilerin hassasiyetlerine ve diğer unsurlara göre iyileşme süreçleri farklı olmaktadır. Burun eti tedavisinin ardından genellikle hızlı iyileşme sağlanmakta ve kişiler daha kısa sürede kendilerini iyi hissetmektedir. Tedavi yöntemi arasında yer alan radyofrekans ise en hızlı iyileşme sağlayan yöntem olarak öne çıkar.

Konka (Burun Eti) Şişmesi Geçer Mi?

Burun eti şişmesinin geçmesi için evde uygulanabilecek metotlar olmasına karşın profesyonel tedavi tercih edilmelidir. Konka eti, farklı nedenlerden dolayı şişebilir ve bu sebepten dolayı sebebin bulunması gerekir. Sebep bulunmadığı takdirde konka eti şişmeye devam ederek kişide daha önemli ve akut sorunların çıkmasına sebep olabilir. Konka (burun eti) şişliği yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarımız ile görüşmeleri önerilir. Kişiler emin olmadıkları ya da bir uzman tarafından önerilmeyen tedavi metotlarını şişliği geçirmek için uygulamamalıdır.

Konka (Burun Eti) Küçültülür Mü?

Burun etinin küçültülmesi için uygulanan tedavi metotları vardır. Radyofrekans tedavisi uygulandığında büyümekte olan burun etinin küçültülmesine odaklanılabilmektedir. Bu sebep ile de burun etini küçültmek isteyenler eğer cerrahi yöntemleri tercih etmiyor ya da bu tedavi için uygun değiller ise lazer ya da radyofrekans tedavi yöntemlerini uygulayabilir.

Burun etinin şişmesine ya da büyümesine neden olan etken alerji ya da kısa süreli hastalık olmadığı müddetçe kendiliğinden küçülmesi beklenmemelidir. Özellikle fiziksel ya da yapısal bir sebepten dolayı konca etinin şişmesi ya da büyümesi ile karşılaşılıyor ise mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Profesyonel ve tam teşekküllü hastanemizde en iyi imkanlar ile burun eti küçültme operasyonları yürütmekteyiz. Hastalarımızın sağlığını önemsiyor ve bunun için en iyi, ideal ve yeni nesil yöntemleri güvenle kullanarak onların iyileşmesini öncelikli hale getiriyoruz.

Konka (Burun Eti) Büyümesi için İlaç Tedavisi Nedir?

Burun eti büyümesi için ilaç tedavisi en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. İlaç tedavisinin uygulanabilmesi için burun eti büyümesinin sebebinin öğrenilmesi gerekir. Tetikleyen faktör öğrenilmediği müddetçe ilaç tedavisinden tam verim alınması mümkün olmayacaktır. Bu sebep ile uzmanlarımız eşliğinde gerçekleştirdiğimiz ön muayenenin ardından tetkik sonuçlarına göre tedavi metodu belirlenmektedir.

Konka büyümesi ile karşılaşan tüm hastalarımız ile gerçekleştirdiğimiz tüm muayene sürecinin ardından eğer hastamız ilaç tedavisi için uygun ise ilaç tedavisi uyguluyoruz. İlaç tedavisi uygularken mutlaka hastalarımızın sağlık durumları için en uygun olan yöntemleri tercih ediyoruz. Burun eti büyümesini ve yan etkilerini hafifletecek ilaçlar ile tedavi seçeneklerini uzmanlarımız ile değerlendirebilirsiniz.

Burun Eti Büyümesi için Ameliyat Olunur Mu?

Burun eti büyümesi için ameliyat önemli yöntemlerden biridir. Tedavi olmak isteyen kişiler için ilaç tedavisi ya da radyofrekans gibi tedavi yöntemleri yeterli ya da uygun olmadığında ameliyat tek çözümdür. Cerrahi müdahale yapılması gereken durumlarda alanında uzman ve tecrübeli hekimlerimiz ile burun eti ameliyatı gerçekleştirmekteyiz.

Burun eti ameliyatı ile hem sorundan tamamen kurtulmak hem de kalıcı bir tedavi metoduna sahip olmak mümkündür. Ameliyatlar kendi içerisinde farklı gruplara ayrılır ve gerekli görülür ise sinüs cerrahisi için de adımlar atılabilir. Konka hipertrofisi sorunu olan kişiler için en uygun tedavi yöntemine muayene sonrasında karar verilir. Eğer cerrahi yöntemler en uygun tedavi metodu olacak ise hastalarımız için bu yöntemi önermekteyiz. 

Bizimle İletişime Geçin:

Özgürce nefes almak ve sağlıklı bir burun fonksiyonu için adım atma zamanı geldi! Konka hiperplazisi ile ilgili daha fazla bilgi almak veya randevu talep etmek için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.