Burun tıkanıklığı geçmesi için ilk önce altta yatan nedeni anlamak gerekir. Altta yatan nedene bağlı olarak tedavi planı değişiklik gösterebilir. Eğer burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna yanıt arıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Burun tıkanıklığı kişinin hayat kalitesini düşürür. Burun tıkanıklığı ile birlikte farklı belirtiler de görülür. Burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık nöbetleri, ağızdan solunum ve ağız solunuma bağlı gelişen sağlık problemleri bu şikayetlere örnek gösterilebilir. Burun işlevi nedeni ile hayati bir organdır. Vücuda oksijen sağlar, havayı ısıtır ve nemlendirir, koku alma fonksiyonlarını yerine getirir. Burun tıkanıklığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda her cinsiyetten insanda ortaya çıkabilir. Özellikle uzun süren ve zamanla daha kötüleşen burun tıkanıklığı şikayetlerinde kulak burun boğaz uzmanına görünmek gerekir. Kişi burun tıkanıklığı şikayetlerini azaltmak için evde de çeşitli önlemler alabilir.

Burun Tıkanıklığı Geçmesi için Öneriler Nelerdir?

Burun tıkanıklığı geçmesi için öneriler sayesinde şikayetlerinizi en az seviyeye indirebilirsiniz. Burun tıkanıklığı nasıl geçer diye düşünüyorsanız, aşağıdaki öneriler size yardımcı olacaktır:

Burundan Nefes Almak Neden Önemlidir?

Burundan nefes almak sağlık açısından önemlidir. Burun içinden hava vücudumuza girer ve bu hava akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, temizlenir ve nemlendirilir. Burun bu görevleri yerine getirir. Bu görevlere iklimlendirme ve arıtma görevleri de denmektedir. Bu görevler akciğerin sağlıklı kalması açısında önem taşımaktadır. Halk arasında burun eti olarak bilinen konkalar burun boşluklarında yer almaktadır. Konkaların da insan sağlığı için yerine getirdiği bazı görevler bulunur. Hava burundan girdikten sonra konkaların arasından geçer.  Bu yapı üzerinde titrek tüyler bulunur ve havada yer alan polenler ve tozlar bu tüylerin üzerinede tutunur. Bu şekilde havanın filtrelenmesi sağlanır. Yapışkan özelliği bulunan salgılar da, alerjen ve mikropların tutulmasını sağlar. Bu filtreleme işlemi yapılmadığında yani ağızdan nefes alındığında bakteri oluşumu ve buna benzer çeşitli sağlık sorunları meydana gelmektedir. Ağızdan nefes alınması halinde içeri giren hava doğrudan vücutta dolaşmaya başlar.

Burun Tıkanıklığı Problemi Olan Hastalarda Hangi Şikayetler Görülür?

Burun tıkanıklığı probleminde görülen şikayetler şu şekilde sıralanabilir:

Burun Tıkanıklığına Karşı Evde Yapılabilecekler Nelerdir?

Burun tıkanıklığına karşı evde yapılabilecekler sayesinde şikayetlerinizi hafifletmeniz mümkündür. Yapılan çalışmalar burun tıkanıklığını tetikleyen en önemli faktörlerden bir tanesinin sigara kullanımı olduğunu ortaya koymuştur. Kişi eğer sigara kullanıyorsa, sigarayı bırakması halinde belirtilerinin iyileştiğini görecektir. Süt tüketmek mukus salgısının artmasını sağlayacağından burun tıkanıklığı hissedildiği zaman kişinin bir süre süt tüketmemesinde fayda vardır. Bitki çaylarının burun tıkanıklığı için iyi geldiği bilinir. Özellikle zerdeçal, nane, tarçın ve limon bitki çaylarını tüketmek burun tıkanıklığını açmaya yardımcı olur. Bitki çayları genel sağlık açısından da faydalıdır.

Tuzlu su hem ucuz hem de oldukça etkili bir yöntemdir. Eğer burnunuz tıkalı ise burnunuza tuzlu su çekin. Eğer denize girme imkanınız varsa, denize girin. Denize giremiyorsanız eczaneden deniz suyu satın alabilirsiniz. Burun tıkanıklığına karşı C vitamini tüketmek etkili olur. Bol bol C vitamini ve meyve tüketin. Son olarak, klimalı ve kaloriferli ortamlarda burun tıkanıklığı yaşamamak için ortamı nemlendirdiğinizden emin olun. Bunun için buhar makinesi satın alabilir ya da odanızın bir köşesinde kaynayan su tutabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Problemi Olan Kişilere Hangi Hekim Bakar?

Burun tıkanıklığı problemine bakan hekim kulak burun boğaz uzmanıdır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi burun tıkanıklığı tedavisi de, nedene yönelik yapılacaktır. Neden tespit edildikten sonra buna uygun kişisel bir plan hazırlanır ve hastanın tedaviden verimli sonuç alabilmesi adına mutlaka bu plana uyması beklenir. Burun tıkanıklığı tedavisi yapılması için önce hekimin muayene etmesi gerekir. Bazı vakalarda altta yatan nedenin tespit edilmesi adına endoskopi yönteminin uygulanması gerekebilir. Eğer tıkanıklık alerjik nezle ya da burun eti büyümesine bağlı olarak geliştiyse steroid içeren burun spreylerinin kullanılmasında fayda vardır. Burun yıkama solüsyonları da aynı işe yarayacaktır. Burun eğriliğinden kaynaklanan tıkanıklık probleminde ameliyat olmadan tedavi mümkün değildir. Genellikle radyo frekans cerrahisi yönteminden faydalanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde güçlü radyo frekans dalgalarından faydalanılır. Burun tıkanıklığı olan hasta işlemden sonra rahat bir şekilde nefes alıp vermeye başlar.

Neden Burun Tıkanıklığı Yaşıyorum?

Burun tıkanıklığı nedenleri her hasta için aynı olmayabilir. Tıkanıklık nedenlerinin başında burun kemik ya da kıkırdağında eğrilikler gösterilmektedir. Bu eğrilikler doğuştan olabileceği gibi bazı vakalarda hasta sonradan kaza nedeni ile burun eğriliği yaşamış olabilir. Eğrilik nedeni ile hastaların nefes alması zorlaşır. Burun eti de burun tıkanıklığına yol açar. Bu etler tıp dilinde konka olarak adlandırılmaktadır. Burun etinin büyümesi ve şişmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanır. En çok alerjik ve iltihabi nedenlerden dolayı konkaların büyüdüğü bilinmektedir. Cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Enfeksiyonlar da burun tıkanıklığına yol açar. Özellikle virüs nedeni ile ortaya çıkan soğuk algınlıklarından sonra burun tıkanıklığı görülür. Çünkü enfeksiyon burun mukozasında ödem oluşmasına yol açmıştır. Bu durum sıvı salgılanmasına yol açar ve burun tıkanır. Özellikle yaz aylarında alerjik rinit kaynaklı burun tıkanıkları görülmektedir. Kış mevsimlerinde de alerjenler söz konusu olabilir. Alerjik rinite en çok hayvan tüyleri, polenler, ev akarları, tozlar ve bazı besinler yol açar.

Son olarak burnun içinde yer alan tümörler tıkanıklığın nedeni olabilir. Bu durumda burunda şiddetli bir nefes alma zorluğu olacaktır. Özellikle çocuklarda daha çok görülen bir hastalıktır. Tedavisi mümkündür.

Burun Tıkanıklığı Tedavisinde Holmium Yağ Lazer Yöntemi

Holmium yağ lazer yöntemi konka şiştiği durumlarda kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığı nasıl geçer diye düşünüyorsanız bu yöntem size hitap edebilir. Konka küçültme tedavisi amacı ile kullanılan bu yöntemde endoskopik bakıştan faydalanılır. En fazla şişen kısmın küçültülmesi hedeflenir. Örtücü dokuya operasyon sırasında zarar vermemek çok önemlidir. Bu yöntem 20 yıldan daha uzun süredir uygulandığı için gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. İşlemden başarılı sonuç alma ihtimali yüksektir. Genellikle genel anestezi altında yapılması gerekir. İki taraflı olarak yapıldığında ameliyat için yaklaşık 30 dakika zaman gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir