Burun tıkanıklığı farklı etmenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Anatomik yapdaki bozukluklar ya da iltihaplanmalar burun tıkanıklığına yol açabilir. Burun tıkanıklığına neden olan etmenler bu iki grup altında ele alınmaktadır. Burunda yapısal elemanlar burun eti ve geniz eti olarak bilinmektedir. Etlerde şişme görülmesi ile sık karşılaşılmaktadır. Bu da burunda tıkanıklık olmasına yol açar. Burunda iltihap olması halinde, kişiler soğuk algınlığı, sinüzit, saman nezlesi ya da gribal enfeksiyonlar geçirmiş olabilirler. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap aramadan önce gerçekten burun tıkanıklığının olup olmadığını tespit etmek önem taşır. Burun tıkanıklığı, burnun en önemli görevlerinden biri olan solunumun, farklı faktörlere bağlı olarak yerine getirilmemesi olarak tanımlanması mümkündür. Burun tıkanıklığı ile birlikte akıntı, konuşmada zorluk, burunda doluluk hissi gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Burun tıkanıklığı ortaya çıkan şikayetler nedeni ile kişinin hayat konforunda düşüklüğe neden olur.

Burun Tıkanıklığına Çözüm Nedir?

Burun tıkanıklığı çözümü için ilk önce burun tıkanıklığına neyin yol açtığını öğrenmek gerekir. Etkenin ne olduğu saptandıktan sonra burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabını aramak yerinde olacaktır. Etken tespitine yönelik kapsamlı bir tedavi planı hazırlanması gerekir. Tıkanık buruna neden olan etmen burundaki eğrilik ise, bu durumda tedavi için kişilerin ameliyat olması ve eğriliğin ortadan kaldırılması şart olacaktır. Ancak burun eti büyümesi nedeni ile tıkanıklık yaşayan kişilerin ameliyat olmasına gerek yoktur. Genellikle bu durum ilaç tedavisi ve burun spreyi kullanımı ile rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Nadiren burun eti büyümesine bağlı burun tıkanıklığında ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.

Geniz eti büyümesi de burun tıkanıklığına yol açar. Burun eti ile geniz eti birbirinden farklı yapıya sahiptir. Çocukların burun tıkanıklığı yaşamalarının en önemli nedeni geniz eti büyümesidir.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı belirtileri tıkanıklığı yaşayan kişi tarafından kolayca tespit edilebilmektedir. Burun tıkanıklığının olduğu durumlarda kişi burnundan nefes alamaz, ağzından nefes alarak verir. Bu durum horlama ve yorgunluk gibi belirtilerin ortaya çıkmasına yol açar. Ağızdan soluma yapmak aız kokusu, dudak kuruluğu gibi diğer yan etkilere de neden olur. Yapılan çalışmalar ağız ve boğaz enfeksiyonlarının önemli bir nedeninin ağızdan nefes alıp vermek olduğunu ortaya koymuştur. Burun tıkanıklığı yaşayan kişi aynı zamanda hapşırma, burunda kuruluk ve kaşıntı ve burun akıntısı gibi belirtiler ile de baş etmek zorunda kalır. Bebeklerde burun tıkanıklığı görülmesi farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Emme ve beslenme bozuklukları bebeklerde burun tıkanıklığına bağlı olarak sık görülür. Eğer bebek henüz ağzından nefes almayı bilecek bir durumda değilse, burun tıkanıklığı daha tehlikeli bir hal alır. Bebek, solunum güçlüğü ile karşılaşabilir.

Burun Tıkanıklığı Belirtilerine Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı belirtilerine iyi gelenler yapılarak bu süreç daha kolay bir şekilde atlatılabilir. Burun tıkanıklığı ile birlikte görülen kaşıntı, kuruluk, hapşırma şikayetleri hayat kalitesini olumsuz etkileyeceği için bir takım önlemler almak yerinde olacaktır. Okaliptus yağı içeren ürünlerin belli oranda burun tıkanıklığına olumlu katkı sağladığı bilinmektedir. Ancak okaliptüs bazı bünyeler için alerjik olabilir. Özellikle bebek ve çocuklarda okaliptüs alerjisi ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dikkatli olmak gerekir. Burnun içine önlem amaçlı E vitamini içeren nemlendiriciler sürülebilir. Nemlendirici sayesinde burun içi tahrişi azalacak ve kuruluğu gidecektir. Bu yöntemler elbette burun tıkanıklığının geçmesini sağlamayacaktır. Yalnızca burun tıkanıklığı şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Burun tıkanıklığından kurtulmak için mutlaka altta yatan nedenin ne olduğunu bilmeniz ve bu nedene uygun tedavi almanız gerekir. Örneğin eğer tıkanıklık alerjiden kaynaklanıyorsa alerjiye neden olabilecek keskin kokular, toz, duman gibi maddelerden uzak durmanız gerekir.

Burun Tıkanıklığı Tetikleyicileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı tetikleyicilerini bilmek, onlardan uzak durmak ve daha konforlu yaşamak adına önemlidir. Ağızdan solunum yapmanız halinde solunum yeterli olmamakla birlikte pek çok hastalığa davetiye çıkarılmış olur. Burun tıkanıklığının pek çok nedeni olduğundan hekime muayene olmak önem taşır. Nazal egzama, nazal valv darlığı ve selim tümörler gibi nedenlerde burun tıkanıklığı gelişebiliyor. Hastalık mevsimsel olabileceği gibi alerjik boyutta da olabiliyor. Burun tıkanıklığını tetikleyen diğer nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Bu tetikleyicilerin ortadan kaldırılması ile birlikte otomatik olarak burun tıkanıklığı sorununuzda ortadan kalkacaktır.

Burun Tıkanıklığı Cerrahi Yoldan Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığının cerrahi yoldan açılması genellikle vakanın ileri durumda olduğu zamanlarda gerekli olmaktadır. Özellikle burun tıkanıklığının şekil bozukluğundan kaynaklandığı zaman, ameliyat olmak gerekiyor. Burun eğriliğinin düzeltilmesi için yapılan ameliyatlar septoplasti olarak adlandırılmaktadır. Bu ameliyat lokal anestezi yapıldıktan sonra kısa süre içinde gerçekleştirilmektedir. Tıkanıklığa yol alan septum kısmı tespit ediliyor ve yerine yeniden yerleştiriliyor. Ameliyattan hemen sonra hasta günlük yaşantısına dönebiliyor. Bu ameliyattan sonra hasta burun tıkanıklığı ve tıkanıklığa bağlı gelişen problemlerden kurtuluyor.

Burun tıkanıklığına neden olan yapısal bozukluklar nedeni ile kişinin yüz kemiklerinin gelişiminde bile bozukluk olması mümkün oluyor. Bozukluklarla birlikte burun tıkanıklığı yeme bozukluğu, uyku bozukluğu, horlama ve kronik yorgunluk gibi diğer sorunlara yol açıyor. Tedavi sonrasında hasta rahat bir nefes almanın keyfini çıkarıyor.

Burun Tıkanıklığı Giderilmesi için İlaç Tedavisi

Burun tıkanıklığında ilaç kullanımı yaygın olarak görülüyor. İlk etapta tıkanıklık probleminin giderilmesi için ilaç tedavisine başvuruluyor. İlaç dışında hastalara destek olması açısından serinletici ve nem verici cihazlar kullanılabiliyor. Burun damlaları ve sıcak kompres gibi ek yöntemler hastanın şikayetlerini azaltarak kişinin rahatlamasına yardımcı oluyor. Eğer virüs enfeksiyonlarına bağlı bir problem varsa mutlaka hekim tarafından önerilen ilaçları, önerilen dozda kullanmak gerekiyor. Eğer hekim tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak ya da yeterli sürede kullanılmazsa, hastalığın belirli aralıklarla yeniden nüks ettiği biliniyor. Bazı hastalarda tedaviden yanıt almak mümkün olmuyor. Kişi için sinüzit tedavisi önerilebiliyor. Sinüzit tedavisi için ise sinüzit ameliyatı gerçekleştiriliyor. Hasta muayene edilirken hekim kişinin bu ameliyat için gerçekten uygun olup olmadığını tespit ediyor.

Hastalığın mevsimsel alerjiler nedeni ile gerçekleşmesi halinde genellikle sprey tedavisinde yanıt almak mümkün oluyor. Bu spreyler hastalığı tedavi etmiyor yalnızca hastalık belirtilerinin azalmasını sağlıyor. Hastalığın tedavisi için kişinin alerjiye neden olan etmenleri tespit ederek bu etmenleri kendisinden uzaklaştırması gerekiyor. Alerji için sıklıkla kortizol içeren spreyler tercih ediliyor.

Burun Tıkanıklığı Yaşayanlara Öneriler Nelerdir?

Burun tıkanıklığı için öneriler sayesinde şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz. Burun tıkanıklığının sonuçları nedeni ile burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Bu soruya cevap olarak önerileri uygulamak yerinde olur. Burun tıkanıklığınız geçmiyorsa ve her gün daha şiddetlenerek devam ediyorsa bir uzmana başvurmanız önerilmektedir. KBB uzmanı gerekli muayeneyi yaparak tedavi planı hazırlar. Alerjenlerden uzak durmak, burnu korumak, bağışıklık sistemini güçlü tutmak, hastalıkları tedavi ettirmek tıkanıklığı önleyici önlemlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir