KBB; kulak, burun ve boğazın kısaltmasıdır. Oldukça eski bir tıbbi uzmanlık alanı olarak bilinmektedir. KBB servisi; her yaştan ve cinsiyetten bireyin kulak, burun ve boğaz hastalıklarına tanı koyulması ve bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile ilgilenmektedir. Kulak, burun ve boğaz hastalıklarına; fiziki muayene ile tanı konulabilmektedir. Endovizyon sistemler ile muayene yapılması ile beraber gerekli işitme ölçümleri de modern tıbbi cihazlar ile gerçekleştirilmektedir. Hem tıbbi hem de cerrahi tedavi yöntemleri göz önüne alınarak tedavi planlaması yapılmaktadır. Minimal invaziv cerrahi ilkeler kapsamında tedavi uygulanmaktadır.

KBB Servisinin İlgilendiği Problemler Nelerdir?

KBB bölümünün ilgi alanı; bölümün adında bulunan organlardır. Kulak, burun ve boğaz ile ilgili hastalıkların tedavisi ile ilgilenmektedir. Kulak, burun, nazal yol, sinüsler, gırtlak, ağız, üst yutak, tükürük bezleri, tiroit rahatsızlarının muayene edilmesini ve tedavi edilmesini üstlenen KBB bölümü; hastalıkların kendisini aşması durumunda, sizi ilgili bölümlere yönlendirmektedirler.

KBB Servisinin İlgilendiği Kulak Hastalıkları Nelerdir?

KBB uzmanının baktığı kulak rahatsızlıkları aşağıda verilmiştir:

KBB Servisinin Muayene Ettiği Burun Rahatsızlıkları Nelerdir?

KBB uzmanının ilgilendiği burun hastalıkları aşağıdaki gibidir:

Burun boşluğu, paranasal sinüsler, alerji, koku alma, burun ve solunum yolu rahatsızlıkları, burunun estetik görüntüsü, burun boşluğunun ve sinüslerinin bakım çalışmasının yapılması ile ilgilenen bir bölümdür.

KBB Servisinin Boğaz Uygulamaları Nelerdir?

KBB uzmanının muayene ettiği boğaz hastalıkları; gırtlak, üst solunum, sindirim yolu, sindirim borusu rahatsızlarıdır. Ayrıca ses, solunum ve yutma ile ilgili problemlerin yaşanması durumunda; KBB servisinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Boğaz hastalıkları ise şöyledir:

KBB Servisi Baş ve Boyun Bölgesi İle İlgilenir Mi?

KBB’nin baş ve boyun bölgesi rahatsızlıklarına bakması; diğer tıbbi ve cerrahi uzmanlıklardaki hekimler ile ortak çalışabildikleri bir servis olmasından kaynaklanmaktadır. Baş ve boyun kısmında görülen enfeksiyon hastalıkları, tümörler, yüz travması, yüzde oluşan deformasyonlar gibi problemlerin tedavisi için KBB servisine başvurulmalıdır. KBB servisinin beraber çalıştığı bölümler ve bu bölümlerin baktığı rahatsızlıklar aşağıda belirtilmiştir:

KBB Hastalıklarının Tanı ve Tedavi Aşamasında Verilen Hizmetler Nelerdir?

KBB servisinin teşhis ve tedavi hizmetleri aşağıda listelenmiştir:

Kulak Çınlaması Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının sebeplerine bakıldığında; tinnutus ismi ile de anılan rahatsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Kulaklarda cızıltı, uğultu ve siren sesinin olması ile kendisini göstermektedir. Belirtileri ise yaşam konforunuzu ciddi ölçüde bozabilmektedir. Kulak çınlamasının tedavi edilebilmesi için nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Yapılan tetkikler ve hasta hikayesi ile beraber problemin nedeni araştırıldıktan sonra uygun tedavi uygulanmaktadır. Bazı hastalıkların nedenlerinin bulunamayabilme ihtimallerinin olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Yapılan Kulak çınlamasının nedenleri şu şekildedir:

Baş Dönmesinin KBB İle Bağlantısı Nedir?

Baş dönmesinin kulağa bağlı olmasının sebebi; kulağın dengeyi sağlayan bir organ olmasıdır. Dolayısı ile kulakta baş gösteren bazı bozukluklar sonucunda baş dönmesi görülebilmektedir. Vertigo hastalığının kulaktan kaynaklanan çeşitleri şunlardır:

Baş dönmesi çeşitlerinden biri olan meniere rahatsızlığı; iç kulakta endolenf sıvısının birikmesi ile beraber baş göstermektedir. Baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı, kulakta dolgunluk gibi etkileri olabilmektedir. İç kulak enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Belirli aralıklarda baş dönmesi nöbetleri geçirilmektedir. İlaç tedavisi ile hastalık tedavi edilmektedir. Ancak ilaç tedavisinin çözüm olmadığı durumlarda cerrahi operasyona başvurulabilmektedir. Bu süreçte tuz, kafein, sigara, alkol ve belirlenen bazı yiyecekleri tüketmeniz yasaktır.

KBB’nin Kulak Ağrısına Bakışı Nedir?

KBB uzmanının kulak ağrısı yorumu, kulak ağrısı çekme sebebinize göre farklılık göstermektedir. Dayanılmayacak derecede bir ağrının yaşanması halinde, KBB bölümüne gidilmelidir. Kulak ağrısı çekilmesinin en sık rastlanan sebebi; dış ve orta kulak enfeksiyonu olmaktadır. Özellikle çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla görülen bir sebeptir. Diğer nedenler ise aşağıdadır:

Orta Kulak İltihabına KBB Hangi Tedavileri Uygular?

KBB’nin orta kulak iltihabına müdahalesi, ilaç tedavisi ile olmaktadır. Antibiyotik, ağrı kesici, kulağa yapılan sıcak uygulama, burun damlaları ve alerji ilaçları ile tedavi uygulanmaktadır. Orta kulak iltihabı yaşamanız durumunda ateş ve ağrı şikayetiniz olmaktadır. Bu şikayetlerinizin ilaç tedavisi görürken 48 saat içerisinde geçmemesi durumunda; KBB tarafından kulak zarı çizilebilmektedir. Kulakta sıvının birikmiş olması, bir süre sonra işitmenizi olumsuz etkileyeceği için durumun takip edilmesinden sonra sıvının çekilmemesi durumunda kulağa tüp koyularak bu durum önlenebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir