Kulak burun boğaz doktoru; kulak, burun ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile ilgilenmektedir. Yaş veya cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin kulak burun boğaz doktoruna gidilebilmektedir. Yaşanan belirtiler doğrultusunda, tedavi gerektiren durumun ortaya çıkış nedenine odaklanılmaktadır. Bu nedeni ortadan kaldırabilecek bir tedavi planlanmaktadır. Bu süreçte KBB hastalığına bağlı olarak diğer bölümlerin hekimlerine de danışılması gerekebilmektedir. Böyle durumlarda KBB uzmanları ile diğer bölümlerin uzmanları koordinasyon içerisinde tedavi uygulamaktadırlar. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber hastalıkların hem tanı hem de tedavi aşamalarında herhangi bir sıkıntı çekilmemektedir.

Kulak Burun Boğaz Doktoru Neye Bakar?

KBB uzmanının ilgi alanı; kulak burun boğaz ve aynı zamanda baş ile boyun ile ilgili hastalıklar olmaktadır. KBB uzmanları; bu bölgelerde yaşanabilecek olası rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların tedavileri ile ilgili eğitim görmüşlerdir. Kulak burun boğaz bölümünde tedavi edilen yapılar ise şunlardır:

Kulak Burun Boğaz Doktorunun Tedavi Öncesinde Aradığı Belirtileri Nelerdir?

KBB hastalıklarının semptomları aşağıdadır:

Kulak Burun Boğaz Doktorunun Tedavisini Yaptığı Rahatsızlıklar Nelerdir?

KBB uzmanlarının tedavi ettiği hastalıklar şu şekildedir:

Hangi Durumda Kulak Burun Boğaz Doktoruna Gidilmelidir?

KBB uzmanına görünülmesi gereken zaman, ilgili bölgede dayanılamayacak bir ağrının hissedildiği zamandır. Özellikle kulakta ağrı hissedildiğinde vakit kaybetmeden KBB uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Ayrıntılı bir muayeneden sonra ilaç tedavisine başlanmaktadır. Ancak ilaç tedavisinden bir sonuç alınamadığı durumlarda, cerrahi operasyonun uygulanması gerekebilmektedir.

Kulak Cerrahisi Kapsamında Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Kulak cerrahisinin tedavi yöntemleri aşağıda verilmiştir:

Burun ve Sinüs Hastalıkları Cerrahisi Nedir?

Burun ve sinüs rahatsızlıkları, rinoloji olarak da isimlendirilebilmektedir. Septum deviasyonlarının tedavi edilebilmesi için septoplasti, burun içi konkaların küçültülebilmesi için nazal poliplerin tedavisi, kronik sinüzit için fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi, burun ve sinüs tümörlerinin tedavi edilebilmesi için medial ve parsiyel gibi uygulamalar yapılabilmektedir. Sinüs rahatsızlıklarının tedavi edilebilmesi için endoskopik sinüs cerrahisi uygulanmaktadır. Kulak burun boğaz doktorunun ilgilendiği burun ve sinüs hastalıkları ise şöyledir:

Ağız ve Boğaz Rahatsızlıkları Cerrahisi Nedir?

Ağız boğaz hastalıkları için uygulanabilecek tedaviler aşağıda belirtilmiştir:

Medikal ve Cerrahi Kulak Burun Boğaz Tedavileri Nelerdir?

Medikal ve cerrahi KBB uygulamaları aşağıda listelenmiştir:

Kulak Burun Boğaz Doktorunun Baş ve Boyun Tümörlerine Yaklaşımı Nasıldır?

KBB uzmanlarının baş boyun tümörlerine bakış açısı; multidisipliner bir yaklaşımı içerisine almaktadır.  Baş ve boyun bölgesinde tümörlerin alınması için tedavi uygulanması halinde; işlem bölgesinde boyun metastazı görülebilmektedir. Boyun diseksiyonları yapılarak baş ve boyun bölgesi tümörlerden arındırılabilmektedir. Tümörlerin genellikle bulunduğu bölgeler aşağıdaki gibidir:

Kulak Burun Boğaz Doktoru Horlama Problemine Nasıl Müdahale Eder?

KBB uzmanının horlamaya yaklaşımı göz önüne alındığında; horlama ve uyku apnesi gibi durumlar, hem yaşam kalitenizi fazlası ile düşüren hem de sağlığınızı tehdit eden rahatsızlıklar olmaktadır. Horlama ve uyku apnesi gibi problemlerin ortaya çıkmasında birçok etken etkili olmaktadır. Hastalara polisomnografi yapılmaktadır. Polisomnografi; uyku testi anlamına gelmektedir. Uyku testinin sonuçlarının çıkması ile beraber bu sonuçlar değerlendirilmektedir. Ardından elde edilen sonuçlara göre bir tedavi planlaması yapılmaktadır. Kulak burun boğaz doktorunun tedavi planlaması kapsamında, hava yolu darlığı düzeltilmektedir. Hava yolu darlığının düzeltilebilmesi için burun, damak ve çene bölgelerine cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir