Vertigo tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de manevra koltuğu yöntemidir. Bu yöntemde kişi rahatından ödün vermez. Özellikle özel durumu olan hastalar için de idealdir. Yaşlı insanlar, bel ya da boyun fıtığı olan gibi kişiler, bu koltuğu herhangi bir rahatsızlık hissetmeden kullanmış olurlar. Kimi insanlar için manevra koltuğu son seçenek olabilir. Bazı insanlarda ne yazık ki geleneksel manevralarla iyileşme söz konusu olmaz. Bu da onları son çare olarak manevra koltuğuna yönlendirir. Bu durumda çoğu zaman çözülmeyen hastalıklar manevra koltuğu yöntemi sayesinde çözülmüş olur. İyileşme oranın daha yüksek olması manevra koltuklarının popüler olmasını sağlamıştır. Hareket kısıtlığı olan yaşlı bireyler zorlanmadan manevra koltuğunu kullanabilirler.

Manevra Koltuğu Kaç Derece Hareket Eder?

Manevra koltuğu hareket kabiliyeti 360 derece olarak belirlenmiştir. Halk arasında kristal oynaması ya da kayması olarak adlandırılan vertigo tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. BU koltuk 360 derece hareket etme kabiliyetini sahiptir. Ön arka, sağ ve sola doğru hareket eder. Bu koltuk sayesinde kişinin hangi pozisyonlarda baş dönmesi yaşadığı tespit edilmektedir. Manevra koltuğu sayesinde tedavi kusursuzlaşır, tam olarak tespit yapma imkanı doğar.

Manevra Koltuğu Kullanım Avantajları Nelerdir?

Manevra koltuğu kullanım avantajları sayesinde vertigo için çok sık kullanılan ekipmanlardan bir tanesidir. Manevra koltuğu kullanımıyla birlikte gelen avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Manevra Koltuğu Kimler için İdealdir?

Manevra koltuğunun ideal olduğu kişiler aslında herkestir. Ne var ki kimi gruplar için bu koltuğun kullanılması daha bile iyi olmaktadır. Vertigo şüphesi taşıyan aşağıdaki durumdaki insanlar için manevra koltukları sıklıkla tercih edilmektedir:

Bu kişiler ve diğer kişiler için manevra koltuğu kolay kullanım sağlar ve beraberinde pek çok avantajı da birlikte getirir. Unutulmamalıdır ki ancak doğru tanı konduktan sonra doğru tedavi uygulanması mümkün olur.

Manevra Koltuğu Vertigo Tedavisi için Nasıl Kullanılır?

Vertigo tedavisi için manevra koltuğu kullanımında öncelikle bazı pozisyonel testleri uygulamak gerekir.  Baş dönmesi olup olmadığını tespit etmek gerekir. Eğer hastada vertigo varsa zaten baş dönmesi ile birlikte bazı istemsiz göz hareketleri de görülecektir. Buna nistagmus adı verilmektedir. Bu hareketlerin hangi düzlemde olduğunu bilmek gerekir. Çünkü her bir yarım daire kanalında oluşan hareket farklı olacaktır. Hastalığın doğru tedavi edilebilmesi adına öncelikle hangi kanalda tutulma olduğunu tespit etmek gerekecektir. Göz hareketleri için bu nedenle video kayıtları oluşturulmaktadır. Bu kayıtlar sayesinde çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan ya da zor olan göz hareketlerini bile görmek kolay hale gelir.

Vertigo Tedavisi için Kişiler Neler Yapabilir?

Vertigo tedavisi için kişisel yapılabilecekler sayesinde belirtiler daha az görüleblir. Altta yatan hastalığa göre tedavi yapıldığı unutulmamalıdır. Ancak altta yatan neden ne olursa olsun hastalık şiddetlerinin azalması ve kişilerin rahat etmesi için aşağıdaki öneriler faydalı olur. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Kişiler güvenlik açısından tehlikeli cihazlar kullanmamalıdır. Bu kişilerin yüksekte çalışması da uygun değildir. Kısaca Vertigo tedavisi için kişilerin hayat tarzında bazı değişiklikler yapmaları gerekebilir. Bu değişikliklerin yapılması hem belirtilerin şiddetinin artmasını engeller hem de kişilerin daha rahat etmesini sağlar.

Vertigo Tedavisi Ne Zaman Acil Müdahale Gerektirir?

Vertigo tedavisinin acil müdahale gerektirdiği durum kişilerde bazı belirtiler ile ortaya çıkar. Eğer kişiler aşağıdaki belirtileri görüyorsa mutlaka vakit kayıp etmeden doktora başvurmalıdır:

Vertigo Olduğumu Nasıl Anlarım?

Vertigo olduğunu anlamak için kişilerin belirtilere bakarak doktora muayene olması gerekir. Her baş dönmesi vertigo anlamına gelmez. Kişiler gün içinde farklı nedenlerden dolayı ciddi olmayan baş dönmeleri yaşayabilirler. Örneğin sabah ilk yataktan ani kalkmak, bir yerden ani kalkmak ya da yüksekte olmak gibi durumlardan dolayı baş dönmesi olabilir. Bu durumlarda baş dönmesi görülmesi normaldir ve vertigo olarak adlandırılmazlar. Eğer vertigo olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz şu belirtilerin varlığını kontrol edin:

Bu belirtiler sizde varsa muayene olmak için hekiminize gidiniz.

Neden Vertigom Var?

Vertigo olma nedenleri her hasta için aynı olmayacaktır. Her hastada vertigo olabilir ancak bu kişilerin aynı nedenden dolayı vertigoya sahip olduğu anlamına gelmez. Kimi hastalarda iç kulak dokusunda enfeksiyon bu duruma neden olmuş olabilir. Kulak çınlama ve işitme kaybı kulak enfeksiyonlarında sıkça karşımıza çıkan durumlar arasında yer alır. Buna ek olarak beyin damarları tıkalı olan kişilerde vertigo olabilir. Beyin kanaması geçirmiş olan kişilerde damar tıkanması söz konusu olabilir. Ayrıca MS hastası olan kişilerde vertigo görülme ihtimali oldukça yüksektir. Kimi hastalar kafa travmaları ve yaralanmalardan sonra vertigo şikayeti ile hastaneye gidebilirler. Bazı insanlar vertigo hastalığı için daha yüksek risk altındadır. Şeker hastası olmak, panik bozuklukları ve endişe bozukluğu olan kişiler vertigodan şikayetçi olabilirler.

Vertigo Tedavisi için Neler Yapılabilir?

Vertigo tedavisi için plan yapılabilmesi için ilk olarak altta yatan hastalığın tespit edilmesi gerekir. Diyelim ki orta kulağınızda enfeksiyon var ve bu durum vertigoya neden oldu. O zaman hekim Vertigo tedavisi için altta yatan hastalığa uygun bir plan yapacaktır. Antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Kulakta iyileşmeyen enfeksiyonların olması halinde cerrahi tedavilerin yapılması gerekebilir. Her hasralık ve durum için uzman hekimler farklı çözümler sunar. Bunlara uymak gerekir.

3 Responses

  1. 4 ay önce annemin baş dönmesi şikayeti üzerine,devlet hastaneleri ve özel muayenehaneler olmak üzere,neredeyse (mecaze anlamda)”gitmediğimiz doktor kalmadı.”İnternetten bu durum ile araştırma yaparken ASYA KBB linki ile karşılaştım.Sayfayı incelediğimde anneme faydası olabileceğine kannat getirmiştim,nede olsa artık şansımızı deniyor durumdaydık.Randevu formunu doldurup gönderdim.Kısa bir süre sonra doktor asistanı tarafından aranmıştım.Hasta şikayeti anlatıldıktan sonra,randevu oluşturduk ve Dr.Fuat Güder’in yanına gittik.Bizzat kendisinin ilgilenmesi beni samimiyetllik konusunda hayli memnun etmişti.Ama annemin hala güveni yoktu.Doktorun yönlendirmesi ile gerekli işlemler başladı.Diğer uzman hanımlar dahilinde,tedavi süreci başlamıştı.Ben odanın dışında camdan yapılan işlemleri görüyordum.Yapılan işlemler benim hayli ilgimi çekenmişti.Çok kısa bir süre sonra işlem bitti ve bir hafta sonraya kontrol için tekrardan randevu almıştık.Bu yorumuda ikinci randevumdan sonra yazıyorum.Bundan sonra yine kontrole gelmemizi söyledi.Bunun sebebi ise gerçekten iyi olup olmadığını gözlemlemekti.Kontroller için para alınmıyor.Özetlemek gerekirse,annemin baş dönmesi şikayeti kalmamıştı ve devamlı Fuat bey’e dua ediyor.Telefonda görüştüğünüz kişiden tutun,oraya gittiğinizde sizi karşılayan kişilere kadar herkes çok iyi.Ben normalde hiçbir doktoru tavsiye etmem fakat ASYA KBB’yi tavsiye ediyorum.Dr. Fuat bey ve ekibine çok teşekkür ederim.

  2. Vertigo sebebiyle doktor doktor gezdikten sonra , Fuat Bey sayesinde çözüm buldum. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkürler. Çok samimi, hastasını anlayan ve içtenlikle tedavisini yapan bir hekim. Manevra koltuğu sayesinde 20 dk da çözüme kavuştum. Kendisine minnettarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir