Vertigonun tedavisi için kullanılan egzersizler yaşam kalitesini ciddi ölçüde artırmaktadır. Vertigo egzersizleri sayesinde vertigonun ortaya çıkardığı baş dönmesi azaltılabilmektedir. Vertigo, insanları zora sokan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık yüzünden durağan cisimler bile devamlı olarak hareketli algılanabilmektedir. Vertigonun tedavisinde genel olarak ilaçlardan ve cerrahi işlemlerden yararlanılmaktadır. Ancak bu iki tedavi yönteminin de fayda etmediği hastalar için egzersizlere başvurulabilmektedir. Merkezimiz sizlere vertigoyu en kolay şekilde aşabilmeniz için çeşitli egzersiz ve tedavi seçenekleri sunmaktadır.

Gözler ile Yapılan Egzersizler

Gözlerle yapılan vertigo egzersizleri baş dönmesi için oldukça etkilidir. Bu egzersizler aşağıdaki şekilde uygulanır ise etkili bir sonuç alınabilmektedir:

Kol, Bacak, Omuz Egzersizleri

Omuzun, bacağın ve kolun kullanıldığı egzersizler vertigo semptomlarını en aza indirmek ve insanların vertigo krizlerini hafif atlatmasını sağlamak amacı ile önerilmektedir. Kol, omuz ve bacak ile yapılan egzersizler aşağıda detaylandırılmıştır:

Basen Kullanılan Egzersizler

Vertigo için basen egzersizleri yapmak isteyen bireyler aşağıdaki talimatlardan yararlanabilmektedir:

Omuz ve Bel Egzersizleri

Bel ve omuz egzersizleri sırasında yapılacaklar şu şekildedir:

Manevraların Teşhis ve Tedavilerde Kullanımı

Teşhis ve tedavi için uygun manevralar denge kaynaklı oluşan sorunların çözümünde kullanılmaktadır. Vertigo manevralarında baş dönmelerini de içinde barından hastalığın çözülmesi için baş manevraları ön plana çıkmaktadır. Dix Hallpike adı ile adlandırılan manevra sayesinde uzmanlarımız hastanın göz hareketlerinin durumuna bakarak rahatsızlıklarını teşhis edebilmektedir. Doğru yapılan teşhisler tedavilerin de doğru olmasını sağlayacaktır. Uzman doktorun kontrolünde yapılan manevralar ile baş dönmesine neden olan cisimler uzaklaştırılmaktadır. Ayrıca iç kulakta yüzen cisimler de bu manevralar ile atılabilmektedir.

Egzersizlerle Baş Dönmesinin Azaltılması

Egzersizlerin baş dönmesi için kullanılması iç kulakta yer alan serbest cisimlerin hareketlerini azaltmaktadır. Çeşitli göz egzersizleri ve baş egzersizleri bireylerin hissettikleri dönme hissini azaltabilmektedir. Egzersizler sırasında her bir pozisyonda 30 saniye beklenmektedir. Bu durumun temel nedeni denge, kas tonusu ve postürün rehabilite edilmesini sağlamaktır.

Dengede Egzersizler

Dengenin egzersizler ile düzenlenmesi vertigo tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Sert, düzensiz ve hareketli temas yüzeylerinde tekrarlanabilen egzersizler ile hem statik hem de dinamik dengenin korunması amaçlanmaktadır. Dengenin korunması amacı ile yapılan egzersizler arasında yana doğru adım, geriye yürüyüş, gözler açık yumuşak zeminde yerinde sayma, gözler kapalı yumuşak zeminde yerinde sayma, minder üzerinde yürüme gibi çeşitler yer almaktadır. Hastanın vertigo belirtileri denge pozisyonları ile ortadan kaldırılabilmekte ve semptomların en aza indirgenmesi sağlanabilmektedir.

Çift Taraflı Rahatsızlık Hissedilmesi

Rahatsızlığın çift taraflı olması durumunda her iki iç kulak da durumdan etkilenmektedir. Hastalara kademeli yürüme programının uygulanması çift taraflı rahatsızlıkları azaltabilmektedir. Bu program içerisinde engebeli alanlarda yürümelerin kolaylaştırılarak yürürken düşmelerin engellenmesi amaçlanmaktadır.

Vertigo egzersizleri 2 dakika ile 5 dakika arasında bir sürede başlanılmaktadır. Bu sürenin maksimum 5 dakika artırılması önerilmektedir. Haftalık toplam sürenin yarım saat olması hastaların iyileşme süreci için yeterlidir. Elektrostimülasyon metodu sayesinde omurga sistemi ile denge arasındaki bağlantı kurulabilmektedir. Elektrostimülasyon metodunda özel frekanslardan ve elektrotlardan yararlanılmaktadır. Boyun bölgesinin de onarımı bu method ile başarılmaktadır.

One Response

  1. Merhaba iyi günler,
    2019 yılında nöroloji bölümüne standart hafif denge problemler için başvurdum gerekli tahlil ve emar sonucu vertigo teşhisi konuldu,
    Bugün ehliyet yenilemesi yaparken bu tanı önüme çıktı ve canımı sıktı,
    Yukarda basit olarak verdiğiniz baş sabit göz kasları yardımıyla çapraz sağa sola hareketlerde sağ ve sol bitiş noktalarında nesnelerde hareketlilik ve görmede güçlük sezdim, kısa zamanda sizleri ziyaret etmeyi düşünüyorum lakin ücret konusunda yardımcı olmanız beni memnun edecektir.
    Sağlıklı günler diliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir