Vertigo hastaları sırt üstü yatmalıdır. Vertigo hastaları sırt üstü pozisyonda yatarken başlarının dönmediği gözlenmiştir. Baş dönmesinin kulak içi denge kristalleri ve kan dolaşımı üzerindeki etkisi düşünüldüğünde düz pozisyonda uyumak en doğru hareket olacaktır.

Başın uzun süre eğen kişilerde vertigoya daha sık rastlanır. Vücudun doğru pozisyonlanması vertigo ataklarının oluşmasında rol sahibidir. Bu nedenle hem uyurken hem de uyanıkken kafanın düz tutulması sağlanmalıdır. Vertigo tedavisinin yanında kişinin kendi için yapacağı bu müdahaleler de hastalığın seyri açısından önemlidir.

Verdik Hastalarına Tavsiye Edilen Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Vertigo sorunu yaşayan kişilerin uyku düzeni ve uyku esnasındaki hareketleri belirli bir düzen içerisinde olmalıdır.  Vertigonun iyileşmesi için günlük hareketler kadar gece uyurken ki pozisyonun da en doğru şekilde sağlanması gerekir.

Günlük bazen 8 saate kadar uyuyan insanlar bu uzun süreyi en doğru şekilde kullanmalıdır. Yanlış pozisyonlamalar vertigonun ilerlemesine sebep olabilir. Bu şekilde ataklar artar ve yaşam koşulları daha kötü hale gelir.

Uyku esnasında karanlık bir ortamda uyumak gerekir. Aynı zamanda ortamın sessiz olması da sağlanmalıdır. Uzun süre uykuda kalan insan farkında olmadan sık sık pozisyon değiştirir. Bu da vertigo’nun ilerlemesine neden olur.

Bunun önüne geçmek için kişi beraber yaşadığı birinden yardım almalıdır. Ya da uyumadan önce kafasının her iki tarafına yüksek yastıklar koyarak sağa sola eğilmeyi önlenmelidir. Sırt üstü pozisyonda başın dik tutulmasına önem verilmelidir.

Vertigo Hastalarına Önerilen Hareketler Nelerdir?

Doktorlar vertigo hastalarına sıklıkla egzersiz yapmalarını önerir. Vertigo tedavisi için yapılan egzersizler genellikle denge kurma amaçlıdır. Bu hareketlerin hayata konması için düzenli bir egzersiz programı yapılmalıdır.

Sadece vertigo için değil sağlıklı bir yaşam için de her gün düzenli olarak spor ve egzersizler yapılmalıdır. Tedavi esnasında tedavi ile beraber düzenli olarak mersinler yapılmalıdır. Bu durum tedavinin daha başarılı sonuçlanmasını sağlar.

Vertigo hastaları gün içerisinde ileri geri, sağa ve sola doğru yürüme egzersizleri yapmalıdır. Bu egzersizler her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Bir diğer egzersiz ise gözler açıkken yumuşak zemin üzerinde yürümedir.

Vertigo’dan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Vertigo ilaç veya cerrahi uygulamalarla iyileşebileceği gibi kendi kendine de iyilesme potansiyeli taşır. Evde kendi başına geçmesi beklenen bir vertigoda hastanın da çabası gerekir. Evde ufak müdahaleler ile bu büyük sorundan kurtulabilir. Bunlar:

Vertigo Tedavisinde Stresin Etkisi Nedir?

Vertigo tedavisi yapılırken stresle de mücadele edilmelidir. Stresin vertigo üzerinde büyük bir etkisi vardır. Aşırı stres bütün vücut mekanizmalarının sekteye uğramasına neden olur. Bu nedenle hasta stresi hayatından tamamen çıkaramasa da yönetmeye çalışmalıdır. Stres yönetimi şu şekilde yapılır:

Vertigo’ya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Vertigo hastalık değil semptomdur. Yaşam kalitesini düşürerek önemli bir hastalık gibi görünse de aslında sadece bir belirtidir. Bazı hastalıkların oluşmasında vertigo baş gösterir. Bu hastalıklar:

Vertigo Tedavisinde Doktorun Önerileri Nelerdir?

Vertigo tedavisi yapılırken doktor şu önerilerde bulunur:

Vertigo Nasıl Geçer?

Vertigo kendi başına geçen bir semptom olduğu gibi bazı durumlarda da cerrahi müdahaleler gerektirebilir. Kafa çarpmaları ve travmalarda kafada oluşan sorunlar geçince vertigo da geçer. Ancak iç, dış ve orta kulakta oluşan enfeksiyonları geçirmek için antibiyotik tedavisi önerilir.

Antibiyotik tedavisi ile kulak enfeksiyonları büyük ölçüde iyileşme eğilimi gösterir. Ancak bazı durumlarda enfeksiyonun geçmediği de görülebilir. Bu tür durumlarda cerrahi müdahaleler gerekir. Cerrahi müdahalelerle enfeksiyon alındıktan sonra vertigonun da iyileştiği görülür.

Vertigo bazen iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumlarda tümörün ameliyatla alınması gerekir. Tümör ameliyatla alındıktan sonra vertigo belirtileri de ortadan kalkar. Bu nedenle vertigonun yapısına ve derecesine göre uzman doktor bir tedavi programı hazırlar.

Vertigo Sıklıkla Görülen Bir Sorun Mu?

Vertigo özellikle son yıllarda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Her 100 kişiden 10’unda vertigo vardır. Vertigonun son yıllarda sıklıkla görülmesinin önemli bir nedeni de teknolojik aletlere olan bağımlılıktır.

Oluşum nedenleri bakımından birçok sebep bulunsa da genellikle orta kulak problemlerinden kaynaklanır. Kulak içi tozcukların dengelerinin bozulmasına bağlı olarak oluşan denge bozukluğu ile karakterizedir. Vertigo günlük aktivitelerin yerine getirilmesini önleyen ve yaşam standartlarını düşüren bir rahatsızlıktır.

Vertigoyu Tetikleyen Hastalıklar Nelerdir?

Vertigo bazı hastalık ve sorunların varlığında artma özelliği gösterir. Bunlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir