KBB doktoru; kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları ile ilgilenen bir bölümdür. KBB doktoru; rahtsızlıkların nedenlerine odaklanarak buna göre bir tedavi planı hazırlamaktadır. Hasta hikayeleriniz, problemin nedenini kavrama ve tedavi yolunu belirlemede etkili olmaktadır. Bazı durumlarda hastalıkların nedenleri anlaşılamayabilmektedir veya KBB uzmanının alanını kapsamayan bir rahatsızlık saptanabilmektedir. Böyle durumlarda KBB uzmanları diğer bölümlerin hekimleri ile ortak bir tedavi yürütebileceği gibi sizi diğer bölümlere de yönlendirebilmektedirler. Bazı KBB rahatsızlıklarının yaşanması durumunda, diğer bölümlerin doktorları ile ortak bir tedavi gerçekleştirilmesi de gerekebilmektedir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin kulak burun ve boğaz ile ilgili problemlerinin olması durumunda; KBB doktorunu ziyaret etmeleri gerekmektedir.

KBB Doktorlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

KBB uzmanlarının çalışma bölgeleri, yataklı servisler, poliklinikler, ameliyathaneler ve odyoloji ünitesi olmaktadır. Güncel tanı metotlarını kullanarak rutin KBB muayenesini çalışma alanlarında gerçekleştirebilmektedirler. Çalışma alanlarında gerekli temizlik, malzeme ve alet kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Uzman doktorlar tarafından hasta öyküleri dinlendikten sonra fizik muayeneleri yapılmaktadır.

KBB Bölümü Doktorları Ne İle İlgilenir?

KBB uzmanlarının ilgi alanları; kulak, burun ve boğaz bölgesinde görülen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar ile ilgili nasıl bir tedavi planının yapılması gerektiği ile ilgili eğitim görmüş ve gerekli araştırmaları yapmış uzmanlardır. KBB bölümü kapsamındaki yapılar aşağıda sıralanmıştır:

KBB Doktorları Tanı Çalışmasını Nasıl Yapmaktadırlar?

KBB uzmanlarının teşhis koyabilmeleri için poliklinik, laboratuar, radyolojik tetkikler ve odiyolojik tetkikler yapılmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber klasik muayene aletlerine ek olarak endoskopik muayeneler yapılabilmesi için gerekli olan endovizyon sistemleri de bulunmaktadır.

KBB Doktoru Tarafından Yapılan Diğer Uygulamalar Nelerdir?

KBB uzmanının geleneksel tedavilere ek olarak yaptıkları çalışmalar aşağıda verilmiştir:

KBB Doktorlarımızın Sundukları Fırsatlar Nelerdir?

KBB uzmanlarımızın sahip oldukları avantajlar aşağıdaki gibidir:

KBB Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

KBB rahatsızlıklarının semptomları aşağıda belirtilmiştir:

Yukarıda verilen belirtilerin görülmesi halinde, KBB doktoruna başvurulması gerekmektedir. Rutin muayenelerin gerçekleştirilmesi için nazal endoskopi, endoskopik ve mikroskobik otoskopi kullanılmaktadır. Larenks ve ses ile ilgili problemler için ise; videolaringoskopi ile muayene gerçekleştirilmektedir.

KBB Servisinin Baktığı Rahatsızlıklar Nelerdir?

KBB bölümünün ilgilendiği hastalıklar şunlardır:

KBB Doktoru Çocuklardaki Hangi Problemler İle İlgilenmektedir?

KBB uzmanının çocuk hastalara uyguladığı tedaviler aşağıdaki problemleri gidermek içindir:

KBB Doktoru Tarafından Uygulanabilecek Tedaviler Nelerdir?

KBB uzmanlarının gerçekleştirdikleri tedaviler şu şekildedir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir