Kulak burun boğaz; kısaca KBB olarak anılmaktadır. Kulak burun boğaz bölümünün bir diğer ismi; otorinolaringolojidir. Kulak burun boğaz tedavileri; her yaştan ve cinsiyetten bireyin görebileceği tedavilerdir. Diğer organları etkileyen bir durum ortaya çıktığında; önce bu durumun nedeni tespit edilmektedir ve sonrasında ilgili bölümün doktorları ile iletişime geçilerek koordinasyon halinde bir tedavi süreci olmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Servisinin Çözüm Bulduğu Problemler Nelerdir?

Kulak burun boğazın ilgilendiği alanlar şunlardır:

Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıklarının Semptomları Nelerdir?

Kulak burun boğaz hastalıklarının belirtileri aşağıda listelenmiştir:

Kulak Burun Boğaz Tedavisi Uygulanan Hastalıklar Nelerdir?

Kulak burun boğaz rahatsızlıkları aşağıdadır:

Otoloji ve Nörootoloji Hastalıkları Nelerdir?

Otoloji ve nörootoloji; hem kulağı hem de kulakla beraber beyni ilgilendiren rahatsızlıkları kapsamaktadır. Bu hastalıklar ise aşağıdaki gibidir:

Rinoloji ve Alerji Rahatsızlıkları Nelerdir?

Rinoloji ve alerji; burun hastalıklarına denmektedir. Yapılan tedaviler ise aşağıda verilmiştir:

Stomatoloji ve Orofarenks Hastalıkları Nelerdir?

Stomatoloji ile orofarenks rahatsızlıkları aşağıda belirtilmiştir:

Larengoloji Problemleri Nelerdir?

Larengoloji hastalıkları şu şekildedir:

Baş ve Boyun Cerrahisi Kapsamında Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Baş ve boyun cerrahisi rahatsızlıkları şunlardır:

Maksillofasial ve Fasial Plastik Cerrahi Nedir?

Maksillofasial ile fasial plastik cerrahi uygulamaları şöyledir:

Kulak Burun Boğaz Tedavileri Nasıl Uygulanır?

KBB uygulamaları; gelişen teknoloji ile beraber daha çeşitli yöntemler ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda hastalığın ortaya çıkış sebebine göre bir tedavi planlaması yapılmaktadır. KBB kadrosundaki uzman hekimler; saf ses ve konuşma odyometrileri, akustik refleks ölçümü, beyin sapı odyometrisi ve yeni doğan işitme testi yapılabilmektedir. Rutin KBB muayenelerine ek olarak nazal endoskopi gibi teknolojik çözümler de uygulanabilmektedir.

Çocukluk Çağı Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıklarının Tedavisi Nasıldır?

Çocuklara KBB hastalıklarının tedavisinin uygulanması; çocuk hastalıkları bölümü ile koordinasyon içerisinde yapılan bir çalışmadır. Çocuklarda nefes alma sırasında zorlanmaların yaşanması, horlama probleminin oluşması, sık tekrarlayan enfeksiyonların alması, işitme bozukluklarının yaşanması, alerji tedavilerinin uygulanması gibi durumlar; çocukluk çağı kulak burun boğaz tedavileri arasındadırlar. Ayrıca çocukların geniz eti, bademcik ve kulak nezlesi ameliyatları da duruma göre yapılabilmektedir.

İşitme Bozuklukları İçin Kulak Burun Boğazın Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

İşitme problemi yaşayanlarda KBB tanı ve tedavisi için modern odyoloji departmanının desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavi planlaması dahilinde; tedavi ve rehabilitasyon için planlar yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber koklear implant uygulaması yapılmaya başlanmıştır. Bu çağa ayak uydurmaya yönelik kulak burun boğaz uygulamasına biyonik kulak da denmektedir. Tedavi edilebilmesi için işitme bozukluğunun nedeninin anlaşılması gerekmektedir. Kulak zarı deliklerinin tamiri, kronik orta kulak iltihaplanmasının temizlenmesi, kulak kemikçiklerinin bulunduğu bölgeye protez tedavisinin uygulanması gibi kulak cerrahileri tercih edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir