Kulakta kir olarak bilinen buşon aslında vücuttaki salgının adıdır. Bu salgı vücudun sağlıklı olduğunu işaret eder. Kulak kiri olarak bilinmesine rağmen aslında bu salgı kulağın tozdan ve partiküllerden korunması için gereklidir. Kulak kiri yani buşon dış kulak olarak tanımlanan ve kulak kepçesi ile kulak zarı arasındaki bölgede ulaşmaktadır. Kulağın içine toz ve kir girmesi halinde salgı bunları tutar ve kurutur. Bu sayede kulağın daha ilerisine kir girmemiş ve kulak korunmuş olur. Kuruyan salgı daha sonra kulak kepçesine doğru atılır. Yani kulak kendi kendini temizler. Eğer kişi tozlu ve kirli ortamlarda çalışıyorsa, bu kişinin kulağında kir olması daha olasıdır. Kulak kiri, “kir” olarak düşünülmemeli, bu salgının vücudu koruyan doğal bir savunma mekanizması olduğu bilinmelidir.

Kulak Kiri Neden Olur?

Kulakta kir olması serumen isimli salgıdan kaynaklanmaktadır. Dış kulak, kulak zarı ile kulak kepçesi arasında yer alan bölge olarak bilinmektedir. Bu bölgede cildin altında salgı bezleri vardır. Serumen isimli salgı bu bölgeden salgılanmaktadır. Serumen, açık sarı renkli ya da koyu kahverengi olabilir. Salgı kulağın içinin nemli kalmasına yardımcı olur. Dış kulak ile temas eden yabancı maddeler kulak kiri aracılığı ile kulaktan atılmış olur. Dışarıdan gelebilecek olan bakteriler de bu şekilde durdurulmuş olur. Kulak kirini çok temizlemek, kulak içine yabancı cisimler sokulması gibi durumlarda kulak kiri oluşumu artar. Vücut kendini korumaya almak ister. Kulak kiri oluşumunun diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Kulak Kiri Belirtileri Nelerdir?

Kulakta kir belirtileri arasında şunlar yer alır:

Eğer bu belirtiler her geçen gün daha da artarak ilerliyorsa, alınan önlemlere rağmen halen varlığını sürdürüyorsa vakit kayıp etmeden hekime görünmek gerekir. Eğer bu belirtiler ile birlikte kan, yoğun akıntı vb. ciddi belirtiler varsa kişisel çaba bir kenara bırakılmalı ve mutlaka uzman hekimden yardım alınmalıdır.

Kulak Kiri Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kulakta kir temizliği uygun şekilde yapıldığı zaman bir sorun teşkil etmez. Kulak içinde bulunan salgı, kir ve tozla temas ettikten sonra kurumaya başlar ve buradan kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısı, kulak zarından uzakta kulak kepçesine yakında oluşmaktadır. Kulak temizleme çubuğu olarak bilinen ürünlerin kulak içine sokulması kirin kulak zarına itilmesine yol açar. Zamanla burada birikim olur. Bu birikim tıkanmaya ol açar. Bunun dışında kulak çubuğu kullanımı kulak zarının delinmesine dahi neden olabilir. Kulak zarının oldukça hassas bir yapısı olduğunu unutmamak gerekir. Kulak kirinin şişmesi gibi durumlar kulakta tıkamaya yol açabilir. Bazı hastalarda kulak kiri kendiliğinden dışarı atılamaz. Bu da kirin tıkanmaya sebep olması için zemin hazırlar. Bu durumda mutlaka KBB uzmanına başvurmak ve kulak temizliği yaptırmak gerekir. Eğer sizde böyle bir problem varsa 12 ayda ya da 6 ayda bir temizletme işlemi yaptırın.

Hekimler Kulak Kiri Temizliğini Nasıl Yapar?

Hekimlerin yaptığı kulak kir temizliği evde yapılan temizlik işlemlerinden daha farklıdır. KBB uzmanı önce hastayı muayene eder. Muayene sırasında neden kulakta kir olduğu, tıkanma olup olmadığı gibi durumlar tespit edilir. Buna göre hangi yöntemin uygulanacağı belirlenir. Küret ile kulak kiri temizliği yapılabilir. Bu yöntemde kulakta kirin yumuşaması için özel bir solüsyon kullanılmaktadır. Daha sonra buşon küreti aracı ile kulak kirinin dışarıya çıkarılması sağlanır. Hekimler aspirasyon yönteminden de faydalanabilirler. Küret işleminde yapıldığı gibi önce kulaktaki kirin yumuşatılması gerekir. Daha sonra vakumlama yapılır. Bu işlem aspirasyon cihazı ile yapıldığı için bu adı almıştır. Hekimler lavaj yönteminden de faydalanabilirler. Bu yönteme halk arasında kulak yıkatma da denmektedir. Kulak kirinin kulaktan çıkışının kolaylaşması adına solüsyon kullanılmaktadır. Daha sonra temizlenmesi gereken kulak zemine bakacak şekilde yana yatırılır. Ardından solüsyon özel bir teknikle kulak içine püskürtülür. Solüsyonun berrak görünüme kavuşma kadar yıkanması gerekir.

Kulak Kiri Temizliği Sonrası Süreç Nasıldır?

Kulakta kir temizliği sonrası süreç zorlu değildir. Kişi temizlikten hemen sonra gündelik hayatına dönebilir. Genellikle kulak temizliği işlerinin alışkanlık yapacağı düşünülür ancak sanılanın aksine bu işlemlerin hiç biri alışkanlık yapmaz. Kulak bu işlemler yüzünden daha kısa sürede kirlenmez. Kulak temizlendikçe daha fazla kir üretir inanışı yanlıştır. Salgının üretilmesi zaten kulağı temizlediği için sağlıklıdır. Kulak kiri her insanda aynı sürede ve miktarda üretilmez. Bu durum tamamen çevresel koşullara, kalıtımsal özellikler ile ilgilidir. Çok fazla toza, kire maruz kalmak, kulak yolu kanallarının tıkalı olması gibi durumlar kulak kiri üretimi ve miktarı gibi konularda etkili olmaktadır. Eğer sürekli kulak kirinden dolayı şikayetleriniz oluyorsa, en iyisi KBB uzmanına muayene olmaktır.

Kulak Kiri Hastanın Kendisi Tarafından Temizlenebilir mi?

Hastanın kulak kir temizliği yapması mümkündür. Ancak bunu kulak temizleme çubuğu ile yapmamak gerekir. Kulakların içini duşta nazik bir şekilde yıkamak ve yalnızca kulak kepçesini pamuk ile temizlemek yeterli olur. Hastanın kulağının içine yabancı cisimler sokması kulak zarının zedelenmesine ve hatta yırtılmasına yol açabilir. Yabancı cisimler ile kulağın temizlenemeyeceğini, kulak kirinin yalnızca içeri itileceğini bilmek gerekir. Kulak kiri temizlenmeden önce kulak zarında herhangi bir delik olup olmadığını bilmek önemlidir. Eğer kulak zarınız delikse ve damla kullanırsanız bu durum kulak iltihabı yaşamanıza yol açar. Bu durumlarda vakit kayıp etmeden kulak burun boğaz hekimlerine başvurmanız gerekir. Kulak yolunu yıkatmanız alışkanlık yapmayacaktır. Eğer kulağınızın kendi kendini temizleme mekanizması çeşitli nedenlerden dolayı gelişmediyse, mutlaka kulağın yıkanması gerekir.

Kulak Kiri Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kulakta kirin tespit edilmesi için hekimlerin çeşitli aletlerden faydalanması gerekebilir. Hastanın şikayetleri dinlenerek hekimin hastayı muayene etmesi teşhisin konması için yeterli olur. Bazı vakalarda hekimin ek test talep etmesi söz konusu olabilir. Tanı ancak kulak burun boğaz hekimi tarafından konabilir. Genellikle hekim otoskopik muayene yapar. Hekim yaptığı muayene sonrasında hastaya farklı tedavi seçenekleri sunacaktır. Damla, kulak yıkamak, küret ile kirin çıkarılması gibi yöntemler kullanılabilir. Genellikle buşon temizliğ için hekimler aspirasyon işleminden faydalanmaktadır. Bu işlem oldukça kısa sürede uygulanır ve komplikasyonlara neden olmaz.

Kulak kiri temizliği için kulak lavajı tek başına ya da damla kullanımı ile birlikte kombin edilerek kullanılabilir. Bu işlemin hastaya nazikçe yapılması çok önemlidir. Her kulak bu işlem için uygun olmayabilir. Hekim muayene sırasında kulağın hangi yöntem için en iyisi olduğunu tespit edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir