Nörolojik vertigo çoğu insan tarafından bir hastalık olarak görülse de aslında bir hastalık değildir, hastalığın bir belirtisidir. Vücudun denge sisteminde yaşanan bir sorundan kaynaklı ortaya çıkan baş dönmesine verilen isimdir.. Kimi zaman çok hafif görülür kimi zamanda kişilerin ayakta durmasını bile güçleştirecek şekilde hayatı zorlaştırabilir. Kimi vertigo atakları bir iki dakika sürerken bazı kişiler haftalarca atak yaşayabilirler. Vertigo problemi olan kişiler genellikle dengesizlik hissi ve bulantı kusma şikayetleri yaşarlar.

Nörolojik Vertigo Neden Olur?

Nörolojik vertigo nedenleri her hasta için farklı olabilir. Aşağıdaki nedenler en sık görülenler arasında yer alır:

Kimi durumlarda beyin ve gözden kaynaklanan durumlar da denge kaybına neden olmaktadır. Taşıt tutması da baş dönmesine neden olsa da her baş dönmesi vertigo olarak nitelendirilmez. Vertigo için hekimin mutlaka çeşitli testleri yaparak vertigo tanısı koyması gerekir.

Nörolojik Vertigo için Tanı Nasıl Konulur?

Nörolojik vertigo için tanı konması adına mutlaka kişilerin önce hekime başvurması gerekir. Hekim hastanın hikayesini dinler ve ona gerekli gördüğü soruları sorar. Baş dönmesinin ne kadar sürdüğü, ne zaman başladığı ve diğer bulgular hakkında bilgi toplar. Kişinin kullandığı ilaçlar varsa bunların ne olduğunu öğrenir. Daha sonra kulak burun boğaz muayenesi yapar. Muayene sırasında farklı test yöntemlerinden faydalanmak isteyebilir. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra hastaya vertigo için tanı konulur. Tanı konulurken vertigoya neden olan durumun saptanması şarttır. Çünkü tedavi sırasında bu hastalığa neden olan duruma göre hareket etmek gerekecektir.

Nörolojik Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılabilir?

Nörolojik vertigo için tedavi yapılırken her hasta için farklı bir yol izlenmesi gerekebilir. Çünkü herkesin vertigosu altında yatan hastalığı farklı olabilir. Kimi hasta beyinde yer alan bir bölgenin hasar görmesinden kaynaklı vertigoya sahipken başka birisi kulakta yer alan denge mekanizmasının bozulmasından kaynaklı vertigoya sahip olabilir. Bu durumda her iki hasta için kullanılacak ilaç ve tedavi yöntemi farklı olacaktır.

Bazı vertigo türleri özel durumları içerdiğinden tedavileri de özeldir. Manevra ve egzersizlerle ilaç tedavisi yapılmadan vertigo düzelebilir. Bazı hastalar için tedavi adına vestibuler rehabilitasyon programları verilmektedir.

Nörolojik Vertigo Belirtilerinin Hafiflemesi için Neler Yapılabilir?

Nörolojik vertigo belirtilerinin hafiflemesi için gerekli önlemleri almak önemlidir. İlaç tedavisi bile gören kişilerin mutlaka gerekli önlemleri alması gerekir. Ancak bu şekilde tedavi başarılı olacaktır. Aşağıdaki öneriler tür ve şiddet fark etmeksizin her vertigo problemine sahip kişiler için geçerlidir:

Nörolojik Vertigo Tipik Belirtileri Nelerdir?

Nörolojik vertigonun tipik belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

Vertigo hastalarında illa bu belirtilerin hepsinin var olmasına gerek yoktur. Kimi hastalarda sadece baş dönmesi de görülebilmektedir. Vertigo belirtileri aslında altta yatan hastalığa göre şekillenir. Hastalara vertigo tanısı konduktan sonra mutlaka denge mekanizmasında bozukluğa neden olan sorunlara yönelik araştırma yapılması gerekir.

Nörolojik Vertigo Ataklarında Ne Yapmak Gerekir?

Nörolojik vertigo atakları özellikle uzun sürdüğü zaman hastanın hayatının kabusa dönmesine neden olabilir. Ataklar sürekli hale geldiğinde çekilmez olabilir. Kulak burun boğaz uzmanları kulaktaki denge organlarında sorunu rahatça tespit edeceklerdir. Beyin ve sinir sistemine ilişkin sorunlar da olabilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı vertigo hastalarına çok iyi gelecektir. Vertigo tedavi edilirken kapsamlı tedaviler uygulanır. Yani sadece kulağa yönelik ya da sinir sistemine yönelik adımlar atılmaktan ziyade kapsamlı adımlar atılarak kişinin iyileşmesi sağlanır. Hekimler hastalara ağır spordan kaçınmalarını belirtir. Hastalar ağır işlerden de kaçınarak kendilerini dinlendirmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir