Pozisyonel vertigo diğer adıyla iyi huylu baş dönmesi olarak da bilinir. Belli baş pozisyonlarından sonra ortaya çıkar. Gözlerde istemsiz hareketlere neden olabilir . Kısaca BPPV olarak adlandırılmaktadır. En sık görülen vertigo türüdür. Genellikle hastalar baş dönmesi şikayeti ile hastaneye başvurdukları zaman vertigo olduklarını öğrenirler. Yarım daire kanalında serbest madde bulunmasına bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Halk arasında bu duruma kristal oynaması da denmektedir. İç kulaktan kaynaklı görülmektedir. Kişilerde ciddi baş dönmesi olsa da tabloya işitme kaybı eşlik etmez.  Hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkabilir.

Pozisyonel Vertigo Temel Tanı Kriterleri Nelerdir?

Pozisyonel vertigo temel tanı kriterleri arasında şunlar yer almaktadır:

Bu durumlar hastalık için temel tanı kriterleri arasında yer alır.

Pozisyonel Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pozisyonel vertigo tedavisinde her kanal için farklı özel tedavi manevraları uygulanmaktadır. Arka denge kanalı içine kristal girmesi ile oluşan pozisyonel baş dönmesi tanısı konan hastalarında epley manevrası ile şikayetler giderilmektedir. Bu işlemden sonra hastaların 48 saat süre ile hastalığın olduğu kulağa dönerek yatmamaları gerekmektedir. Yüksek yastıkta yatılması önerilmektedir. Bunun dışında baş hep yukarı doğru bakmalıdır. Hastalar işlemden ortalama 7 gün sonrasında kontrol için çağrılmaktadır. Gerekirse repozisyon manevra işleminin tekrarı da yapılır. Eğer başka problem kalmadıysa hasta takipten çıkarılır ve kişi sağlığına kavuşmuş olur.

Pozisyonel Vertigo Tedavisi Başarı Şansı Nedir?

Pozisyonel vertigo tedavisi başarı şansı tek manevra şeklinde olduğu zaman ortalama yüzde 75 ile yüzde 90 civarında etkili olmaktadır. 2 3 tedavi ile etkinlik oranı ise yüzde 84 ile yüzde 100 arasında değişir. Tam iyileşme sağlanması mümkündür. Tam iyileşme sağlamayan hastalarda bile şikayetlerde belirgin azalmaya gidilebilir. Hastada neden bu şikayetlerin meydana geldiğini anlamak kesin olarak mümkün olmamaktadır. Ancak alanda gelişmeler bu durumun kan dolaşım bozuklukları ve hareketsiz yatak istirahati gibi durumlardan kaynaklandığını ortaya koymuştur.

Pozisyonel Vertigo Nedenleri Nelerdir?

Pozisyonel vertigo nedenleri başında sinir sistem özellikleri gelir. buna ek olarak iç kulak hastalıkları da vertigoya neden olabilir. 15 saniye ya da daha kısa süren genellikle başın hareketini takip ederek oluşan şiddetli bir baş dönmesi sorunu vardır. Başın arkaya hareket ettirilmesi halinde ortaya çıkabilmektedir. Başı sallamak da bu baş dönmesini ortaya çıkarmaktadır. Bulgular rahatsız edicidir ve kişinin hayat konforunu düşürmektedir. İyi huylu bir hastalık olduğundan kişilerin endişe etmesine gerek yoktur. Vertigo şiddetli olmadığı zaman zaten kendiliğinden geçeceğinden tedavisine gerek olmaz.

Pozisyonel Vertigoya Neden Olan Virüsler Nelerdir?

Pozisyonel vertigoya neden olan virüsler çoğu zaman beraberin işitme kaybına da neden olmaktadır. Bazı hastalarda ilaç kullanımına bağlı olarak bu durum oluşabilir. İlaç iç kulakta ilhitaba neden olmuştur. Etken genellikle virüs olur. Aşağıdaki virüslerden kaynaklı vertigo ortaya çıkabilir:

Bu durum söz konusu olduğunda genellikle kişi duyma kaybı da yaşar.

Pozisyonel Vertigoya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Pozisyonel vertigoya neden olan hasatlıklar başında Meniere gelir. Bunun dışında aşağıdaki sağlık durumları ile beraber de ortaya vertigo çıkar:

Bazı hastalıkların nedeni tam olarak bilinmez. Meniere hastalığı bunlardan bir tanesidir. Hastalarda işitme kaybı da olur. Ayrıca kulak çınlaması da vardır. Ataklar ve yatışma dönemi şeklinde hastalığın seyir ettiği görülmektedir. Alerjiler, kalıtım, virüsler ve hatta psikolojik nedenler bile bu hastalığın görülmesine neden olabilir.

Pozisyonel Vertigoda Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Pozisyonel vertigo doktora başvurmak gerektirebilen bir durumdur. Eğer vertigoyla birlikte aşağıdaki durumlar da görülüyorsa doktora başvurmak gerekir:

Pozisyonel vertigo çoğu zaman ciddi olmasa da bu durumların da eşlik etmesi hastalığın farklı bir boyuta geldiğinin habercisi olabilir. Bu nedenle hemen uzman hekime danışmak gerekir.

Pozisyonel Vertigo Tedavisi için Kullanılan Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Pozisyonel vertigonun cerrahi tedavisi özellikle çok dirençli olan hastalar içn gerekli olabilir. Yalnızca çok küçük bir hasta grubu için bu hastalık cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Yani çok yaygın kullanılan tedavi yöntemleri değildir. Hastalarda reposizyon manevraları başarılı olmamaış olabilir. Ya da görüntüleme tekniklerinde herhangi bir patoloji tespit edilmemiştir. Birinci seçenek olarak kanal oklüzyonu tercih edilir. Bu işlemden sonra hastalarda geçici bir işitme azlığı ortaya çıkabilir. Daha zor ve işitme açısından yüksek risk taşıyan diğer cerrahi seçenek de vardır. O da sinirsel bir müdahaledir. Farklı şekillerde kullanılan cerrahi yöntemler öncesinde uzman hekimle birlikte riskleri ve olası sonuçları konuşmak gerekir. Hekim hastanın durumu için en uygun çözümü sunacaktır.

Pozisyonel Vertigo için Görüntüleme Çalışmaları Nelerdir?

Pozisyonel vertigo görüntüleme çalışmaları hastanın durumunun anlaşılması açısından çok etkili olurlar. Nörolojik bulgular görülmese bile bu görüntülemeler sayesinde kişilerin durumu rahatlıkla tespit edilmiş olur. Görüntüleme yönteminde tercih beyincik, beyin sapı ve pons köşesini görmek olacaktır. MRG en sık kullanılan görüntüleme teknikleri arasında ilk sırada gelir. Arka fossa tümörlerinin tespit edilmesinde en etkili araçtır. Hem hassas görüntüleme sunar hem de spesifik olarak sonuçların alınmasını sağlar. Bu nedenlerden dolayı uzman hekimler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Odyolojik testlerin de yapılması gerekebilir. Ancak bu testlerde hastanın yeni bir işitme azlılığı olmaması şarttır. Odyogram simetrik işitme ve uygun konuşma ayırt etme skorunun gösterilmesi gerekir. Bununla beraber timpanogram kesinlikle normal olmalıdır.

Pozisyonel Vertigo için Özel Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Pozisyonel vertigo özel muayene yöntemleri BBPV tanısını kapasayabilir. Baş dönmesi başlamasından önce 1 2 saniyelik özel bir dönem vardır. Buna latent dönem de denir. Bu dönme aşağı vurmaktadır. Kanalın uyarılmasından sonra ortaya çıktğı bilinmektedir. Kanal ile aynı düzlemde ve hızlı fazı stimüle olan kanala doğru döner. Vertigoda dönme 20 saniye içinde önce artar ve sonra azalmaya başlar. Bu durum hastanın yorulmasına neden olur. Hasta için BBPV tanısı konması için mutlaka hastada sayılan kriterlerin olması gerekir.

Pozisyonel vertigo için muayene ve tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi için uzman hekimle birlikte çalışmak gerekir. Uzman hekim hastanın önce hikayesini dinler. Buradan çıkarımlar yaparak hasta için en iyi sonuç verecek olan yöntemleri tespit eder ve bu yöntemleri uygular. Hastanın kısa sürede sağlığına kavuşması hedeftir.

One Response

  1. Rahatsızlığım 4 yıl önce başladı birsabah anı baş dönmesiyle çok korktum tansiyon yükselmesi sandım acile gittim evet tansiyonum 20 lere çıktı ama tansiyonu tetikleyen birey vardı ve vücudumu normal hareket erişemiyorum ne eyle biliyordum ne sağa sola sabit bakıyordum oturarak uyuyordum sonra kulak burun boğaz doktoruna göründüm ve işte manevralar yapıldı toparlandim 1 yıl iyi ama tekrar baş ladı tekrar gözüme gözlük göz takipleri manevralar yine 1 2 yıl iyiydim ama şimdi sağtarafıma yattığım da dönüyor ama geçemedik bekliyorum kısacası benim durumun ne olacak bir çare saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir