Vertigo geçmesi için öncelikle kişinin hekime başvurması ve hekimin tanı koyması gerekir. Hekim tanı koyarken hastalığın altında yatan nedeni bulur. Vertigonun çok farklı çeşitleri ve nedenleri vardır. Bu nedenle tek bir tedavi yönteminden söz etmek mümkün değildir. Vertigo tedavisinin yapılması için öncelikle kişilerin hastalık altında yatan nedeni bulup, buna yönelik hareket etmesi gerekir. Stresten kaynaklı vertigo söz konusu olduğunda tedavi için kişilerin stres yönetimi yapması gerekir. Bunun dışında kristallerin oynamasından kaynaklı vertigo olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi ve kimi zaman cerrahi müdahale yapılması gerekir. Her ne sebepten kaynaklanırsa kaynaklasın vertigonun geçmesi için kişinin kendi başına alabileceği bazı önlemler bulunur. Yemek, spor, stres gibi genel tedavi önerileri hem vertigo ataklarını azaltır hem de kişinin genel hayat kalitesini yükseltir.

Vertigo Tedavisi için Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Vertigo tedavisi için beslenme önerileri kişinin baş dönme problemini azaltarak aynı zamanda atakların şiddetini ve süresini de azaltır. Öneriler şu şekilde sıralanabilir:

Beslenmenize özen göstermeniz halinde vertigo ataklarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Başka bir şey yapmaya gerek kalmadan sadece beslenmeyi düzenleyerek vertigo tedavisi mümkündür. Elbette tam olarak neden kaynaklı vertigoya sahip olduğunuza göre bu durum değişkenlik göstermektedir.

Vertigo Tedavisi için Stres Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Vertigo tedavisi için stres yönetimi yapmak istediğinizde aşağıdaki önerilere kulak vermeniz önemlidir:

Vertigo Tedavisi için Öneriler Nelerdir?

Vertiga tedavisi için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

Vertigo Tedavisi için Tanı Nasıl Konur?

Vertigo tedavisi için tanı konması adına öncelikle hekime başvurmak gerekir. Hekime başvuran hastaların  hikayesi hekim tarafından dinlenir. Baş dönmesi konusunda hekimin bilgi sahibi olması sağlanır. Nöbetlerin süresi, nasıl ortaya çıktığı gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Hekim buna göre test ister. İlaçların da sorgulanması gerekir. Bazı ilaçların yan etkisi baş dönmesi olabilir. Bu durumda ilaç kullanımını sorgulamak gerekecektir. İlacı kesmek çoğu zaman vertigonun ortadan kalkması anlamına gelir. Vertigo şikayetiniz olması halinde hekim sizi muayene de eder. Muayene sırasında kulakların iç yapışı başta olmak üzere çeşitli incelemeler yapar.

Muayene dışında ek testler istenebilir. Bu testler tam olarak vertigoya neden olan durumun belirlenmesini sağlaması açısından önemlidir. Hekim testleri de yaptıktan sonra nihayet tedavi için bir yol belirleyebilir. Tedavi yapılması için altta yatan nedene göre hareket etmek önemlidir. Bu nedenle her hastaya özel bir tedavi yöntemi uygulanması gerekir.

Ne Zaman Vertigo Tedavisi için Acil Doktora Başvurmak Gerekir?

Vertigo tedavisinin aciliyeti atak belirtileri sırasında belirlenebilir. Kimi durumlarda hastaların acil yardım alması önemlidir. Nadir olarak görülen acil vertigo durumu, ciddiye alınmalıdır. Bir an önce hekime görülmesi gereken bulgular arasında şunlar yer alır:

Kimi vertigo hastalarında sadece tek bir belirti olurken kimi hastalarda bütün belirtiler birden olabilir. Çoğu vertigo vakalarında hastalar sadece baş dönmesi problemi olduğunu belirtmişlerdir.

Vertigo Neden Olur?

Vertigo olma nedenleri kimi zaman sadece psikolojiktir. Ortada herhangi bir biyolojik bozukluk olmamasına rağmen hastalar baş dönmesi yaşayabilirler. Vertigo eğer kristallerin bozulmasından kaynaklı bir nedenden meydana gelmişse belirtileri daha sert olur ve daha rahatsız edicidir. Her iki şekilde de hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. İyi huylu bir hastalıktır.

One Response

  1. Eşim Seynur Sezer 2 aydır Şiddetli baş dönmesi atakları yaşıyordu.Ailecek Çok zor durumdaydık Defalarca kbb doktorlarına gitmiştik fakat sağlığımıza kavuşamamıştık.Yaptığım araştırmalarda Asya Kulak burun merkezi dr Fuat hocamızı keşfettik.Hemen randevu alarak Tedavi için Samsundan İstanbula gittik.Hocam muayene edip gerekli tetkikleri yaptıktan sonra Vertigo teşhisi koyarak tedavi için gerekli olan ve 20 ,25 dakika süren manevraları yaptı. Uzaktan geldiğimiz için 2 saat sonra tekrar kiristallerin yerine gelip gelmediğini kontrol ederek bizim bundan sonra iyileşeceğimizi söyleyerek bizi umutlu bir şekilde gönderdi .Gerçektende Eşimin Hastalığı yavaş yavaş iyiye doğru gitti.Ve şuan 27.04.2022 tarihi itibarıyla iyiyiz Allaha şükürler olsun.
    Fuat hocama ve Yardımcı personeli Kızıma çok teşekkür ederim.Hepsinden Allah razı olsun Saygılarımla Ümit Sezer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir